Czy zdarza Ci się spożywać zbyt dużo słodyczy? To może być kwestia kilku cukierków, czekoladek lub batoników dziennie między posiłkami. Niby taki mały produkt, a jednak jest źródłem dodatkowych kalorii. Dodając te kalorie do siebie w skali tygodnia okazuje się, że mamy sporą nadwyżkę kaloryczną.

Na co może wpływać częste jedzenie słodyczy?

Słodycze, ze względu na dużą zawartość cukru, wpływają na zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie. Mogą być też jedną z przyczyn nadmiernej masy ciała.

Spożywanie słodyczy może wiązać się ze złym samopoczuciem, szczególnie wtedy, gdy występuje problem z kontrolowaniem ich ilości oraz czasu spożywania. Jeżeli przeszkadza nam to w codziennym funkcjonowaniu, warto poszukać przyczyn.

ciasto dyniowe
Słodycze, ze względu na dużą zawartość cukru, wpływają na zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie.


Zacznij od badań

Regularne badania to podstawa w dbaniu o swoje zdrowie. Przyjmuje się, że podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu), a także lipidogram powinno się wykonywać raz do roku. Jednak, gdy często odczuwasz wzmożoną ochotę na słodkie produkty – warto robić je częściej. Może okazać się, że masz zaburzoną gospodarkę cukrowo-insulinową i należy włączyć odpowiednie leczenie. Właśnie dlatego badaj się regularnie!


Zastanów się, czy jesz regularnie


Regularne posiłki stanowią podstawę zdrowego żywienia. Dzięki temu nasz organizm uczy się odpowiednio wydatkować energię. Nie doprowadzamy też do stresu związanego z brakiem pożywienia. Brak regularnych posiłków może skutkować zwiększoną ochotą na słodycze. Wygłodzony organizm jest bardziej wrażliwy na wysokoenergetyczne pożywienie.

Ile wody wypijasz dziennie?

Uczucie głodu często mylone jest z pragnieniem. „Coś bym zjadł, mam na coś ochotę” często tak naprawdę oznaczają potrzebę napicia się wody! Zanim sięgniesz po słodką przekąskę, napij się szklanki wody i zobacz czy dalej będziesz odczuwał zwiększoną ochotę na „coś do jedzenia”.

woda
Uczucie głodu często mylone jest z pragnieniem. „Coś bym zjadł, mam na coś ochotę” często tak naprawdę oznaczają potrzebę napicia się wody!


Czy dbasz o odpoczynek?

Ochota na słodycze pojawia się często w momentach zmęczenia, ponieważ cukier powoduje chwilowy zastrzyk energii. W konsekwencji po dość krótkim czasie poziom cukru gwałtownie spada i znowu odczuwasz zmęczenie, więc…znowu sięgasz po słodkości. Zamiast wchodzić w błędne koło – postaraj się lepiej zregenerować.


Stosujesz zbyt restrykcyjną dietę

Często odchudzamy się na własną rękę, co może skutkować nieprawidłowym dostosowaniem diety do naszych potrzeb. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy chcemy osiągnąć szybkie efekty i wybieramy np. popularne, niskokaloryczne diety stosowane przez celebrytów.

Jeżeli dostarczamy sobie za mało kalorii, organizm prędzej czy później upomni się o swoje m.in w postaci wzmożonej ochoty na słodycze. Zamiast tego udaj się do specjalisty, który pomoże ustalić, ile kalorii potrzebujesz, aby osiągnąć swój cel.

Poprawiasz sobie humor

Słodycze już od okresu dziecięcego często są formą nagrody lub elementem celebracji (np. urodziny). Kojarzą nam się z bezpieczeństwem, miłymi chwilami i często właśnie dlatego sięgamy po nie w momentach obniżonego nastroju.

Warto pracować nad rozpoznawaniem sygnałów ze swojego organizmu m.in różnicy między głodem emocjonalnym, a fizycznym. W momencie, gdy zauważasz, że jedzenie słodyczy służy rozładowaniu napięcia lub poprawieniu Twojego samopoczucia, zastanów się jaka inna czynność może zadziałać w podobny sposób. Wypisz na kartce rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i praktykuj je w chwilach obniżonego nastroju.

pamięć mózg
Warto pracować nad rozpoznawaniem sygnałów ze swojego organizmu m.in różnicy między głodem emocjonalnym, a fizycznym.

Podsumowanie

Jak widzisz, nadmierne jedzenie słodyczy może mieć wiele przyczyn. Jeżeli częste spożywanie słodkości jest dla Ciebie problematyczne, warto poszukać powodów występowania takiego zachowania.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu tego problemu, umów się do naszych specjalistów.

Źródła:

1.Kobierzycka, K. Zmiany emocjonalne po spożyciu cukru cz. II
2.Włodarek, D., & Głąbska, D. (2010). Zwyczaje żywieniowe osób chorych na cukrzycę typu 2. Clinical Diabetology, 11(1), 17-23.

3.Klon, W., & Waszyńska, K. (2020). ACT jako forma wsparcia młodzieży w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Rocznik Pedagogiczny, 43, 211-225.

4.Twardzik, K., Walowska, D., Chowaniec, J., & Bednarz, I. Negatywne postawy oraz nawyki żywieniowe młodych ludzi.

konsultacja u dietetyka

To jak, chcesz więcej?

Ten artykuł dotyczy Ciebie i chcesz więcej? Daj sobie szansę i spotkaj się z jednym z naszych specjalistów.
już od 150zł

Już wychodzisz?

Nie uciekaj jeszcze. Być może to ostatnia szansa, by o siebie zadbać.

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze trochę paliwa, aby poprawić Twój komfort życia i polepszyć codzienne funkcjonowanie. Zapisz się na nasz newsletter i działaj na własnych zasadach.

Twój adres email został zapisany!

Już niebawem dostaniesz od nas wiele dobrego paliwa
zupełnie za darmo. Czekaj, bo warto!

Idź do strony głównej