Niestety, dieta w chorobie Hashimoto znacznie różni się od tej którą prowadzi wiele zdrowych osób. Niestety przy chorobie Hashimoto na pozór zdrowe odżywianie może spłatać nam niezłe figle. Nie dość, że efektów odchudzania nie przyniesie, to dodatkowo może przyczynić się do powstania wielu innych chorób. Dowiedz się, co jest dozwolone a co kategorycznie zakazane w Twoim jadłospisie!
Słowem wstępu…
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która często ciągnie za sobą szereg innych, sprawiając że problemy zdrowotne się nawarstwiają. Z chorobą tą nieco zapoznawaliśmy Cię już w poprzednim wpisie (https://sports-med.pl/blog/sygnaly-ostrzegajace-o-hashimoto/), więc skoro tu jesteś, możliwe że szukasz odpowiedzi na pytanie, jak sobie samemu nie zaszkodzić?
Ogólnie choroby tarczycy mają do siebie to, że często idą w parze z problemami żywieniowymi, zwykle z otyłością. W tym przypadku odchudzanie powinno przechodzić pod specjalnym nadzorem, bo jest to o wiele trudniejsze niż nawet przy cukrzycy czy chorobach krążenia.
Dlaczego? Przede wszystkim dieta w chorobie Hashimoto powinna być ułożona indywidualnie, tak aby uwzględniała wszystkie schorzenia współistniejące, łącznie z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Według przeprowadzonych badań potwierdziło się, że czasem wraz z pojawieniem się choroby, narodziły się nowe nietolerancje pokarmowe. Dieta w chorobie Hashimoto powinna więc wykluczyć wszelkie antygeny pokarmowe, by spełniała swoją rolę pomocnika w leczeniu. Najczęstsze nietolerancje pokarmowe to białka jaj kurzych, białka pszenicy (sławny gluten), mleka krowiego i drożdży. Kaloryczność diety ustalana jest na podstawie masy ciała i ilości dziennej aktywności fizycznej chorej osoby. Początkowo będzie pewnie na podobnym poziomie jak u wszystkich zdrowych osób „podobnych” do Ciebie pod wymienionymi kategoriami. Dieta odchudzająca wprowadzana będzie etapowo i powoli, dopiero gdy farmakologiczna strona leczenia będzie postępować i tarczyca poprawi swoją sprawność.
Produkty zalecane w chorobie Hashimoto
– Przede wszystkim musisz zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Nie jest to nowością, że kluczem każdej diety jest odpowiednia ilość przyjmowanych płynów. Przyjmuje się, że każda osoba dorosła (w zależności od aktywności fizycznej, stylu życia) powinna dziennie wypijać co najmniej 2l płynów dziennie.
woda mineralna (najlepiej niegazowana), woda kokosowa, herbata ziołowa, herbata zielona, herbata owocowa, soki wyciskane z owoców,
– Spożywaj produkty bogate w pełnowartościowe białko, czyli zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne w odpowiednich ilościach oraz w odpowiednim wzajemnym stosunku. Zwiększenie spożycia takiego białka ma również przyspieszyć metabolizm. Dodatkowo zawarty w białku aminokwas zwany tyrozyną jest niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy. Produkty z tej grupy powinny znajdować się w każdym z głównych posiłków. Bez obaw możesz jeść:
mięso drobiowe, wołowinę, cielęcinę, chudą wieprzowinę, domowe wędliny, kabanosy bez dodatków, podroby (max 1-2 razy na tydzień), ryby, mleka roślinne: migdałowe, kokosowe czy ryżowe
– Zmniejsz ilość węglowodanów i ogranicz je do węglowodanów złożonych i składników mineralnych. Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takich które normalizują poziom glukozy po posiłku.
Ważną rolę w diecie pełni błonnik, którego zaleca się spożywanie dwukrotnie więcej niż dzienne zalecenia osób zdrowych. A to wszystko dlatego, bo błonnik pobudza przewód pokarmowy do pracy, usuwa toksyny i daje uczucie sytości.
mąka gryczana, ryżowa, amarantusowa, ziemniaczana, z kasztana jadalnego, z komosy ryżowej, migdałowa, kokosowa oraz pieczywa z tych mąk
jabłka, gruszki, banany, avocado, marchew, buraki, soczewica, fasola, karczochy, migdały, kiełki, siemię lniane
bezglutenowe płatki owsiane, ryżowe, gryczane, makaron ryżowy, bezglutenowy, kukurydziany
– Wbrew pozorom, nie można zapominać o tłuszczach, zwłaszcza wielonienasyconych kwasach tłuszczowych oraz kwasach omega 3. To właśnie ten rodzaj tłuszczu pomaga w przemianie hormonów wytworzonych w tarczycy.
olej lniany, olej rydzowy, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, masło klarowane, olej w wiesiołka, tahini z nasion sezamu, orzechy włoskie, migdały, pestki dyni, sezam, słonecznik, awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy
Dieta w chorobie Hashimoto – produkty, których zdecydowanie powinieneś unikać
– Zdecydowanie unikaj produktów wysoko przetworzonych typu:
fast-food, chipsy, słone przekąski, wędliny sklepowe, parówki, dania w proszku, słodycze, gotowe ciastka, napoje gazowane, słabej jakości soki.
Pamiętaj, że dieta powinna opierać się na produktach dobrej jakości, naturalnych, świeżych, o znanym składzie.
– Biorąc pod uwagę najczęściej występujące nietolerancje, czasem należy kompletnie wyeliminować produkty zawierające gluten:
pszenica, żyto, jęczmień, mąki z podanych zbóż, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna, owsiana, pieczywo (z wyjątkiem oznaczonego jako bezglutenowe), sery z niebieską pleśnią, smażone warzywa, kawa zbożowa, piwo
oraz zawierające laktozę:
mleko krowie, jogurty naturalne, maślanka, kefir, sery żółte, białe, margaryna, lody, sorbety, białko jaja kurzego, koktajle mleczne i inne napoje na bazie mleka
– Dieta w chorobie Hashimoto zabrania spożywania soi pod każdą postacią, mleka sojowego, oleju sojowego, kotletów sojowych. Kolejny raz należy przestrzegać się jedzenia gotowych wędlin, ponieważ one również zawierają duże ilości soi.
Oprócz tego co jesz, oddaj również dużą wagę do tego jak jesz. Zaleca się aby dziennie spożywać 4-5 posiłków w mniej więcej równomiernych odstępach czasowych, a ostatni posiłek przyjąć około 2-3 godziny przed snem. Ma to na celu poprawę płynności przemiany materii, co w przyszłości ma skutkować lepszymi efektami odchudzania.