Drodzy rodzice, zbliża się sezon na infekcje. Gdy ta już dopadnie naszego dzieciaczka, zazwyczaj cała rodzina odczuwa konsekwencje. Nic dziwnego, że często szukamy domowych sposobów na szybkie pozbycie się objawów infekcji. Co robić, gdy dziecko już ma objawy przeziębienia? Jak możemy pomóc mu naturalnymi sposobami?
Proste i skuteczne sposoby na przeziębienie u dziecka
Jest wiele sposobów, które z niewielkim zaangażowaniem mogą przynieść szybszą ulgę przeziębionemu dziecku. Poniżej przedstawiam listę najpopularniejszych i moim zdaniem wartych uwagi sposobów na infekcję u dziecka.
Inhalacje
Możesz je wykonać z roztworu soli fizjologicznej, która działa nawilżająco na śluzówki lub olejków eterycznych, które dodatkowo mają właściwości antyseptyczne. Dobrze sprawdzą się olejki sosnowy i z drzewa herbacianego, a dla dzieci powyżej 6 roku życia tymiankowy i eukaliptusowy. Można je wykonywać z miską gorącej wody i ręcznikiem na głowie bądź przy pomocy nebulizatora.
Nacieranie klatki piersiowej i stóp
W przypadku kaszlu świetnie działa olejek tymiankowy. Aby przygotować miksturę do nacierania, potrzebujesz 1/3 kubka oleju (np. kokosowy) i kilka kropli olejku tymiankowego. Wymieszaj i zakręć słoiczek. Ważne, żeby olejki eteryczne na skórę stosować w rozcieńczeniu z olejami bazowymi, gdyż wiele z nich w formie nierozcieńczonej jest mocno drażniąca dla skóry, a niektóre mogą nawet wywołać oparzenia.
Kąpiel z olejkami
Dla dzieci poniżej 6 roku życia do wanny wlej 5 kropli olejku, a dla dzieci poniżej 1-2 roku życia wystarczą 1-2 kropelki. Pamiętaj, że olejki mogą uczulać i trzeba je stosować bardzo ostrożnie. Lepiej dać mało niż za dużo.
Moczenie stóp w solance
Do miski z ciepłą wodą wsyp 3 garście soli. Może być zwykła sól, sól himalajska lub lecznicza z apteki. Poziom wody w misce powinien być taki, by można było w niej zanurzyć całe stopy. Co jakiś czas dolewaj gorącej wody z czajnika. Ostrożnie, by nie oparzyć dziecka. Gdy stopy są już porządnie rozgrzane, załóż dziecku grube skarpety.
Maść majerankowa
Może być stosowana już od pierwszych dni życia. Smaruj nią skórę pod noskiem 2-4 razy dziennie. Maść stopniowo ułatwia oddychanie. Dostać ją można w praktycznie każdej aptece.
Ciepłe napoje
Pamiętaj, że w czasie przeziębienia, dziecko musi dużo pić. Mogą to być herbatki np. z lipy, z dzikiej róży, z malin. Świetnie sprawdzi się też rosół.
Przyprawy rozgrzewające
Stosuj przyprawy, które działają rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Są to m.in.: imbir, kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa, goździk, kurkuma, chrzan. Można je stosować do potraw, a niektóre świetnie pasują też do ciepłych napojów, takich jak herbata, napary ziołowe lub ciepłe kakao.
Domowe syropy
Nasze babcie nie miały dostępu do tylu syropów, jakie są obecnie w aptekach, ale radziły sobie domowymi sposobami. Warto przypomnieć sobie ich metody.
Przepis na syrop z czosnku
Rozgnieć kilka ząbków i zalej je sokiem wyciśniętym z dwóch cytryn. Dodaj 0,5 L przegotowanej, chłodnej wody i łyżkę miodu. Odstaw na 1 h pod przykryciem. Przecedź i podawaj 3 x dziennie po łyżeczce.
Przepis na syrop z cebuli na kaszel
2 duże cebule drobno posiekaj i przełóż do słoika. Wyciśnij sok z 2 cytryn i wymieszaj go z kilkoma łyżkami miodu. Następnie zalej nim cebulę i wymieszaj. Naczynie przykryj i odstaw na kilka godzin. Otrzymany syrop (po przecedzeniu lub zlaniu) podawaj 2-3 razy dziennie po łyżeczce.
Potrzebujesz pomocy dietetyka, by poprawić swoje nawyki żywieniowe i wzmocnić zdrowie? Nie czekaj!