Dieta dominuje w Twoim życiu? Starasz się skutecznie schudnąć, jednak po kilku tygodniach powracasz do dawnych nawyków? Sprawdź, dlaczego głównym źródłem otyłości jest nasz mózg i naucz się kontrolować emocje, które odpowiedzialne są za ciągłe uczucie głodu!
Wiele problemów z nadmiernym przybieraniem na wadze rozpoczyna się w naszej głowie. To właśnie mózg, któremu brakuje energii do normalnego funkcjonowania steruje uczuciem głodu, przez co tak trudno wytrwać w postanowieniu stosowania diety. Większość z nas żyje w ciągłym stresie, który sprawia, że organizm funkcjonuje na zwiększonych obrotach i tym samym domaga się ciągłych dostaw energii. W momencie, gdy stosujemy bogatą w przetworzone produkty węglowodanowe dietę nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie stabilnego poziomu energii i w efekcie stale czujemy głód wpadając w błędne koło ciągłego podjadania.
Nie pozwól, aby stres kierował Twoją dietą
Od początku istnienia ludzkości nasz organizm działa na z góry określonych zasadach, które pozwalają nam przetrwać. Mózg jest swoistym „urządzeniem” sterującym, które wysyła nam konkretny sygnał, kiedy i w jakiej ilości potrzebuje energii do działania. Niestety codzienny stres skutecznie utrudnia przebieg prawidłowego metabolizmu mózgu, co właśnie powoduje ciągłe uczucie głodu, którego konsekwencją jest niekontrolowane przybieranie na wadze oraz pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia. Głodny energii mózg skłania nas do ciągłego podjadania. Niestety w sytuacji, gdy woła on o kolejną porcję energii zwykle odczuwamy trudną do pokonania ochotę na słodycze i inne przekąski. Po takim posiłku natychmiast zaczynamy odczuwać dobre samopoczucie, co powoduje, że często uzależniamy się od jedzenia. Zarówno te dobre, jak i złe emocje mogą prowadzić do uzależnienia od jedzenia, które niczym nie różni się od innych rodzajów uzależnień. Jedzenie staje się dla nas pocieszeniem, nagrodą, przyjacielem oraz rozrywką, a przestaje spełniać swoje odwieczne zadanie utrzymania nas przy życiu, co prowadzi do nadwagi i powoduje ogromny dyskomfort psychiczny w czasie stosowania diety. Zajadanie stresu to bardzo powszechny problem, dlatego ważne jest, aby decydując się na stosowanie diety stawiać nie na „poradnikowe” mądrości, a konsultacje z doświadczonym dietetykiem, który oprócz wiedzy na temat sposobu żywienia uświadomi nam także wpływ emocji na nasze nawyki żywieniowe.