Zastanawiałeś się kiedyś, ile wynosi Twoje średnie spożycie cukru każdego roku? Prawda jest szokująca. Zgodnie z zaleceniami GUS, statystyczny Polak spożywa rocznie połowę swojej wagi w cukrze – biorąc pod uwagę, że przeciętny dorosły Polak waży około 83,8 kg, a Polka około 70 kg.
Nie widzisz tego cukru? Nic dziwnego. Cukier jest wszędzie, a Ty nawet o tym nie wiesz. Codziennie spożywasz go więcej, niż myślisz. Sprawdź z nami, gdzie czai się cukier w diecie. Zobacz prawdziwe liczby i poznaj wpływ cukru na Twoje zdrowie.
Szokujące statystyki spożycia cukru w Polsce
Warto podkreślić, że zjadamy 44,5 kg cukru rocznie. To prawie dwa razy więcej niż średnie spożycie na świecie – 22 kg. Ale to nie wszystko – sytuacja jest jeszcze gorsza.
Przez 10 lat (2008-2017) spożycie cukru wzrosło o 11,8 kg przetworzonego cukru na osobę. Mniej sypiesz do kawy? To dobry krok, ale też złudna oszczędność. Spadek o 5,7 kg czystego cukru nie cieszy, bo spożywamy go więcej w gotowych produktach spożywczych.
Nasze dzieci? Powinny być świadome zagrożeń związanych z cukrowymi słodyczami. One też są w niebezpieczeństwie. 30% ośmiolatków sięga po napoje gazowane co tydzień. Nastolatki? Aż 67% pije napoje słodzone.
M.in. z tego powodu otyłość dotyka już 23% kobiet i 25% mężczyzn. Do 2025 roku otyłych będzie 30% mężczyzn i 26% kobiet. Co jeszcze bardziej niepokojące – blisko 1400 zgonów rocznie można powiązać z konsekwencjami spożycia napojów słodzonych cukrem.
Gdzie czai się cukier dodawany do naszej diety?
Myślisz, że cukier to tylko biały proszek w cukierniczce? Niestety, cukry proste znajdziesz w wielu potrawach. Producenci dodają go nawet tam, gdzie byś się nie spodziewał – od dań gotowych po przetwory w puszkach.
Cukier spożywamy nawet w „zdrowej” żywności:
- Płatki śniadaniowe (aż 5 różnych zamienników cukru!)
- Desery mleczne (10-12 łyżeczek cukru na 100g)
- Batonach i przekąskach zbożowych
- Twoim ulubionym pieczywie
- Sosach do sałatek
Sprytnie się maskuje pod nazwami takimi jak: glukoza, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, maltoza, dekstroza. Przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię (2000 kcal) jest bardzo łatwo.
Konsekwencje nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem
Duże spożycie prostych węglowodanów ma poważne konsekwencje. Można wysnuć wniosek, że 3 na 5 dorosłych zmaga się z problemem otyłości i cukrzycy. Trzustka nie radzi sobie z taką ilością cukru, co prowadzi do zwiększonego ryzyka chorób, w tym cukrzycy typu 2.
Chorzy na cukrzycę typu 2 żyją nawet 15 lat krócej niż średnio osoba zdrowa. Do tego dochodzą:
- Choroby serca
- Choroby sercowo-naczyniowe
- Próchnica zębów
- Nowotwory jelita grubego
Wnioski
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia alarmuje – konsumpcja cukru zawartego w produktach wymaga pilnej edukacji żywieniowej. Ograniczenie spożycia cukru to konieczność.
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami o zdrowym stylu życia?
Dołącz do grona 10,513 świadomych osób otrzymujących nasz bezpłatny newsletter! Dostarczamy wartościową wiedzę, którą przyswoisz w minutę.
Gotowy na zmianę?
Umów się już dziś na pierwszą konsultację dietetyczną i zacznij budować swoją wersję 2.0. Nasi eksperci pomogą Ci wprowadzić trwałe zmiany w Twoim stylu życia.