Dolegliwości takie jak bóle stawów przestają być kojarzone wyłącznie z osobami starszymi. Problem coraz częściej pojawia się już u nastolatków. Co jest przyczyną bolesnych schorzeń reumatycznych i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?
Czym jest reumatyzm?
Pod pojęciem reumatyzmu kryje się około stu różnych dolegliwości związanych z niepoprawną pracą stawów i mięśni. Charakteryzują się przewlekłymi zapalnymi zmianami w okolicach tkanki łącznej (chrząstki). Choroby reumatyczne grupuje się na:
związane ze starzeniem się tkanek, jak np. osteoporoza, zwyrodnienie stawów
niezwiązane z wiekiem, np. zaburzenia metaboliczne, reumatoidalne zapalenie stawów
Do bólów reumatycznych dochodzi wówczas, gdy ilość płynu maziowego ulega zmniejszeniu, a bez niego chrząstki boleśnie ocierają się o siebie. Najczęściej objawiają się zawikłaniami w stawach i kościach, w skrajnych przypadkach prowadzących do ograniczenia ruchomości stawów i usztywnienia.
Przyczyny i objawy dolegliwości stawowych
Problem reumatyzmu aż w 70% przypadków dotyczy kobiet. Większa część osób chorych ma powyżej 40lat.
Do problemów ze stawami przyczynia się głównie siedzący tryb życia, głównie mowa tu o pracy za biurkiem, gdzie ruchliwość przez większość dnia spada do minimum.
Dużym zagrożeniem dla stawów jest brak równowagi hormonalnej, którą zaburzyć może zaniedbywanie diety, gdzie wartościowe posiłki zastępuje się niezdrowym, słodkim podjadaniem, mała ilość snu i duża ilość wypijanych w ciągu dnia kaw, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu. Życie w biegu i stresie również w dużym stopniu przyczynia się do rozregulowania systemu hormonów.
Z wiekiem chrząstka, która pokrywa zakończenie kości pełniąc funkcję amortyzatora, robi się coraz cieńsza. Na jej dotychczas gładkiej powierzchni zaczynają pojawiać się rysy i przetarcia, tworząc przeciążenia stawu. Chrząstka w ucisku traci zdolności pobierania substancji odżywczych, które mogłyby ją nawilżyć i pomóc w regeneracji. Z biegiem czasu chrząstka zaczyna się całkowicie ścierać, odkrywając część kostną całkowicie, ta z kolei przy otarciach bez okrycia powoduje silny ból przy próbie ruchu.
Pierwsze symptomy problemów reumatycznych dotyczą przeważnie całego organizmu – gorączka, stan podgorączkowy, niespodziewana utrata wagi, uczucie rozbicia. Miejsca dotknięte chorobą zaczynają delikatnie puchnąć, zniekształcać się i boleć. Wyniki badań krwi, wskazują podwyższone OB z jednoczesnym obniżeniem poziomu krwinek białych.
Jak zwalczać ból stawów?
Zwykle lekarz na sam początek każe rozpocząć kurację lekami w formie żelu i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Dodatkowo warto zacząć regularnie pić tran, który pomaga zmniejszyć odczucia bólu stawowego. Ma on wiele korzystnych działań na zdrowie, między innymi opóźnia proces niszczenia tkanki chrzęstnej.
Na obrzęk w okolicy bolącego stawu najlepsze są zimne okłady bądź ciepłe, gdy wiemy, że wystąpił stan zapalny. Zaleca się również ciepłe kąpiele lecznicze (36-38 stopni), które zwiększają elastyczność włókien kolagenowych i zapobiegają sztywności ścięgien.
Najważniejszą częścią terapii jest, aby zadbać o chrząstkę. Nie przeciążać jej, gdyż raz uszkodzona chrząstka nigdy tak naprawdę w 100% się nie odnowi, ale na jej powierzchni w czasie odpoczynku zaczyna tworzyć się blizna łącznotkankowa, która później będzie zastępować utraconą tkankę. Proces tworzenia blizny przyśpiesza przyjmowanie glukozaminy i chondroityny.
Domowe sposoby na bóle stawów
Po pierwsze zadbaj o prawidłową postawę sylwetki, odciążając kręgosłup i bolące stawy. W pracy za biurkiem przynajmniej raz na godzinę daj stawom czas na rozruch, 5-minutowy spacer na wyprostowanie nóg potrafi zdziałać dla nich cuda. Regularnie wykonywane ćwiczenia siłowe, sprawnościowe i rozciągające opóźniają procesy zwyrodnieniowe.
Z typowo domowych sposobów na bóle reumatyczne znane są okłady ze zmielonego chrzanu i cebuli i miodu. Przeciwzapalne właściwości ma również okład z liści białej kapusty. Należy ją rozgnieść tak, by puściła soki, przyłożyć do bolącego miejsca i pod bandażem zostawić najlepiej na kilka godzin.
Dieta na reumatyzm
Mówi się, że dietą najlepszą na bóle stawów okazuje się dieta jarska. Warzywa i owoce bogate są w duże pokłady przeciwutleniaczy, które skutecznie pokonują wolne rodniki i utrzymujące się stany zapalne, a także opóźniają starzenie się stawów.
- Najbardziej polecanymi są: marchewki, por, pietruszka, buraki i dynia, warzywa strączkowe, jagody, cytrusy. Bogate są w dużą zawartość witaminy C niezbędnej do tworzenia kolagenu, który odpowiada za kondycję kości i stawów.
- Do jadłospisu warto włączyć ryby bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz omega 3, np. łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk. Dodatkowo zawierają one duże pokłady białka, wapnia i potasu, witaminę D, które również wpływają bardzo pozytywnie na bolące problemy stawów.
- Oprócz tego dołącz do diety olej lniany, oliwę z oliwek, orzechy włoskie, kiełki, margarynę i majonez, które zawierają zdrowy tłuszcz.
- Z pieczywa wybieraj pełnoziarniste i razowe, a z przypraw cynamon, kurkumę i imbir.
- Nawet 2-3 razy dziennie poleca się zjeść jogurt, chudy twaróg lub wypić kefir albo maślankę, pomaga to budować chrząstki stawowe i wzmacniać kości.
Należy unikać tłustych mięs, wędlin i podrobów. Olej słonecznikowy czy kukurydziany zawiera dużo kwasów omega-6 które działają niekorzystnie na stawy i prozapalnie. Kawa, herbata oraz alkohol utrudniają przyswajanie przez organizm wapnia.