Probiotyki to żywe mikroorganizmy (bakterie, grzyby) dostarczane z zewnątrz, które mają udowodniony, korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego lub przynosi inne korzyści zdrowotne. Obecnie wiadomo, że dobry stan jelit i mikroflory wpływa korzystnie na cały organizm, dlatego probiotyki zyskały ogromną popularność.
Na rynku farmaceutycznym aż roi się od najróżniejszych specyfików uchodzących za probiotyczne, jednak nie wszystkie z nich zasługują na uwagę.
Czym kierować się przy zakupie probiotyku?
Jest kilka kryteriów, które suplement musi spełnić, by z czystym sumieniem uznać go za wartościowy produkt. Na co zwracać uwagę?
Probiotyk musi być dobrze opisany!
Po pierwsze nazwa rodzajowa (np. Lactobacillus), gatunkowa (rhamnosus), nazwa i numer zbioru, w którym jest przechowywany szczep (np. ATCC 53103). Przykłady dobrze opisanych probiotyków: Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 (LGG), Bifidobacterium bifidum Bb12, Lactobacillus plantarum 299 v, Lactobacillus acidophillus NCFB 1748.
Gdy brakuje końcowego numeru albo nawet nazwy gatunkowej, to tak naprawdę nie wiemy, jaka dokładnie bakteria jest w środku. Informacja, że kapsułce jest Lactobacillus rhamnosus nie mówi nam nic o właściwościach produktu, ponieważ szczepów z tego gatunku jest bardzo dużo i różnią się one działaniem na człowieka. Gdy nie ma wskazanego dokładnego numeru szczepu, to nie ma ani pewności jakichkolwiek korzyści, ani nawet pełnego bezpieczeństwa.
Preparat musi mieć podaną liczbę żywych kolonii bakteryjnych.
Odpowiednio wysoka ilość szczepów w produkcie jest bardzo istotna, ponieważ pewna część mikroorganizmów może ulec strawieniu, zanim dotrze do jelita grubego. Niektórzy producenci stosują metodę mikrokapsułkowania, która chroni bakterie przed działaniem szkodliwych czynników.
Minimalna ilość mikroorganizmów w dawce probiotyku powinna wynosić 109 jednostek/g preparatu (w przypadku bakterii) oraz 250 mg w przypadku drożdży (Saccharomyces boulardii).
Deklarowana liczba kolonii probiotycznych powinna być stała od momentu produkcji przez cały okres przydatności do spożycia preparatu. Tak, aby zachował on takie same właściwości prozdrowotne.
Wybieraj probiotyk przebadany.
Tylko wtedy masz pewność, że jest on bezpieczny i wysokiej jakości. Najlepiej, aby był on zarejestrowany jako produkt leczniczy.
Cena również ma znaczenie. Wysoka jakość, odpowiedni sposób produkcji, kontrole, badania, rejestracja preparatu itp. wiążą się z wyższą ceną. Gdy produkt jest podejrzanie tani, lepiej go sobie odpuść.
Wybieraj probiotyk w sposób celowany.
Konkretne szczepy działają na określone dolegliwości lub choroby. Np. jeden szczep będzie dobry na zaparcia, drugi na biegunki, a jeszcze inny na podniesienie odporności.
Probiotyk może być jednoszczepowy lub wieloszczepowy. Mnogość szczepów nie oznacza, że jeden produkt jest lepszy od drugiego. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać i jakie konkretnie szczepy są potrzebne w twoim przypadku.
Czy pożywienie może być probiotykiem?
Pamiętaj, że jogurt, kefir, kiszonki i fermentowane napoje (kombucha i zakwas buraczany) to nie to samo co probiotyk. Nazwa probiotyk obejmuje drobnoustroje wyizolowane z ludzkiego przewodu pokarmowego, które mają potwierdzone działanie i są bezpieczne.
Mimo wszystko jedzenie kiszonek również wspiera nasze dobre bakterie jelitowe, dlatego warto je spożywać. Tak samo korzystne jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika. Błonnik jest tzw. prebiotykiem. Oznacza to, że stanowi pożywkę dla dobrych bakterii, które mogą się wtedy szybciej rozwijać i mnożyć.
Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze dobrego probiotyku na podstawie wywiadu i badań oraz dietetycznego wsparcia jelit, to nie czekaj i umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym.