Niedobór potasu – hipokaliemia, to stan kiedy poziom potasu w Twoim organizmie spadł już poniżej 3,5 mmoli w przeliczeniu na litr krwi. Długotrwale utrzymująca się hipokaliemia może być przyczyną pojawienia się chorób serca, a w najgorszym wypadku nawet do paraliżu. Poznaj objawy, świadczące o niedoborze potasu, aby temu zapobiec.

O potasie

Znajdziemy go w niemalże wszystkich produktach spożywczych, mimo to nie rzadko zdarza się, że nasza dieta jest w niego uboga. Dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu dziennie. Jest dla organizmu niezmiernie ważny, należy do elektrolitów (tak jak sód i chlor), czyli jest minerałem, który po rozpuszczeniu się w wodzie przenosi ładunki elektryczne. Jak wiadomo, organizm człowieka składa się głównie z wody, więc potas zalokowany jest niemal wszędzie – we krwi, w komórkach, w przestrzeniach międzykomórkowych. Aby cały cykl przenoszenia ładunków elektrycznych przechodził prawidłowo, szczególnie ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji wszystkich elektrolitów, których praca jest ze sobą ściśle powiązana.

Rola potasu w organizmie

Potas warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i dotlenieniu mózgu, poprawia również zdolności myślenia i koncentrację. Wpływa na prawidłową pracę mięśni, poprzez swój istotny udział w spalaniu białek i węglowodanów oraz pobudzanie wytwarzania insuliny. Ma wpływ na gospodarkę wodną i kwasowo-zasadową organizmu. Jako najważniejszy z elektrolitów dostarcza komórkom substancji odżywczych, jednocześnie zabierając niepotrzebne produkty po przemianie materii. Utrzymywanie prawidłowej ilości potasu jest kluczowe, ponieważ zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może wywołać groźne konsekwencje zdrowotne.

Objawy hipokaliemii

 • Potas jest wydalany razem z płynami. To znaczy, że każde zatrucie pokarmowe, tzw. grypa żołądkowa, biegunki mogą świadczyć bądź nieść za sobą niedobór potasu. Aby szybko odratować organizm należy przyjmować w takiej sytuacji jak największą ilość płynów, ponieważ słabe nawodnienie pogłębia niskie stężenie potasu we krwi.
 • Problemy z cerą – czyli nagłe pojawienie się trądziku, przesuszenie skóry, różnej postaci wysypki
 • Szybkie zmęczenie oraz przyspieszenie bicia serca po stosunkowo małym wysiłku.
 • Bezsenność, niepokój, napięcie nerwowe i problemy ze zrelaksowaniem się, objawy depresyjne
 • Problemy z tolerowaniem gorąca, silne pocenie się, fale gorąca (potas w zwiększonych ilościach wydalany jest wraz z potem).
 • Skurcze mięśniowe, bóle mięśni, osłabienie mięśni, samoistne drżenie mięśni łydek czy ud, drętwienie kończyn dolnych, nocne skurcze (objawy mięśniowe przeważnie występują przy jednoczesnym niedoborze magnezu).
 • Hipokaliemia pojawia się często podczas terapii sterydowych
 • Śpiączka cukrzycowa
 • Opuchnięte kończyny
 • Przewlekłe choroby jelit, brak łaknienia
 • Skurcze mięśni podczas upału

Najbogatsze źródła potasu.

Potas występuje we wszystkich produktach, wyłączające tłuszcze i cukry. W przeliczeniu na 100 g danego produktu, najlepszym źródłem potasu są suszone morele, które w podanej porcji zawierają go aż 1666 mg. Innymi znanymi źródłami potasu są: suszone figi, awokado, banany, ziemniaki, seler, kiwi, pomidory, grejpfruty, rodzynki, jabłka, owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste.

To jak, chcesz więcej?

Ten artykuł dotyczy Ciebie i chcesz więcej? Daj sobie szansę i spotkaj się z jednym z naszych specjalistów.
już od 150zł

Już wychodzisz?

Nie uciekaj jeszcze. Być może to ostatnia szansa, by o siebie zadbać.

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze trochę paliwa, aby poprawić Twój komfort życia i polepszyć codzienne funkcjonowanie. Zapisz się na nasz newsletter i działaj na własnych zasadach.

Twój adres email został zapisany!

Już niebawem dostaniesz od nas wiele dobrego paliwa
zupełnie za darmo. Czekaj, bo warto!

Idź do strony głównej