Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się niedoborem hormonów tarczycy, co przekłada się na całe spektrum konsekwencji. Objawy niedoczynności tarczycy mogą być bardzo różne i dotyczą różnych układów narządów. Utrudnia to jednoznaczne postawienie diagnozy, jednak jest kilka objawów, które są charakterystyczne.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy to jedna z najpowszechniej występujących chorób wśród dorosłych kobiet, choć coraz częściej diagnozowana jest również u mężczyzn. Warto znać ogólny profil objawów tej choroby, by móc w porę je zauważyć i zwrócić się do lekarza po odpowiednią diagnostykę.

objawy niedoczynności tarczycy

Przybieranie na wadze pomimo braku zmian w diecie i aktywności fizycznej 

Jeśli zdrowo się odżywiasz i dodatkowo uprawiasz sport. Mimo to twoja waga idzie w górę, a w organizmie zatrzymuje się woda, przez co ciało jest opuchnięte. Może to wskazywać, że z Twoim układem hormonalnym jest coś nie tak.

Niska temperatura ciała 

Jeśli miewasz zimne dłonie i stopy, bądź stale odczuwasz zimno nawet w upalne dni, to również może być dla ciebie sygnał świadczący o niedoczynności tarczycy. Tarczyca jest jednym z termoregulatorów i jej zaburzona praca mocno wpływa na to, jak odczuwamy temperaturę.

Przewlekłe uczucie zmęczenia 

Jeśli pomimo wystarczającej ilości snu, czujesz osłabienie i przemęczenie, nie masz siły i energii, może być to oznaką problemów związanych z tarczycą. Niedobór hormonów tarczycy to wolniejszy metabolizm, a tkanki niedostatecznie zaopatrywane w energię nie mogą pracować optymalnie. Z tego powodu niedoczynność pomarańczy powoduje zmęczenie.

Brak motywacji, wahania nastroju 

Zaburzenia hormonalne wynikające z problemów związanych z tarczycą mogą wpływać także na Twój stan psychiczny i emocjonalny. Niekontrolowane wahania nastrojów, stany depresyjne, napady stresu, brak motywacji mogą mieć duże znaczenie w tej chorobie. Nierzadko zdarza się, że diagnoza depresji w rzeczywistości jest niezdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy.

Głos i gardło 

Problemy z tarczycą mogą również objawiać się, jako stany zapalne tego gruczołu. Może przejawiać się to bólem gardła, chrypką, chrapaniem czy zgrubieniem okolic szyi. 

Zaparcia 

W przypadku układu trawiennego problemy z tarczycą objawiają się zaburzeniami we wchłanianiu się substancji odżywczych i w usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii, przez co występują uciążliwe zaparcia, które trwają kilka dni.  

Bóle ciała 

Nagłe bóle mięśni, stawów czy więzadeł mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Jeśli tego typu bóle dokuczają ci pomimo braku nadmiernej aktywności fizycznej, skontaktuj się z lekarzem.

Przesuszona skóra i włosy 

Włosy i skóra są szczególnie podatne na zmiany, jakie zachodzą w tarczycy. Przy niedoczynności włosy stają się kruche, łamliwe i mają tendencję do wypadania. Skóra natomiast jest sucha, szorstka i nieprzyjemna w dotyku. 

Problemy z miesiączką  

Częste, długie i bardzo bolesne miesiączki, a także problemy z zajściem w ciążę mogą być klasycznym objawem niedoczynności tarczycy. Stoi za tym ewolucyjne wytłumaczenie. Niedoczynność tarczycy to stan mocno stresujący organizm, czas spowolnienia metabolizmu i pogorszenia wielu funkcji życiowych. Gdy organizm jest chory, ciężko jest wychowywać potomstwo, dlatego naturalne systemy regulacyjne organizmu zmniejszają płodność.

Niskie libido, impotencja

Poza ogólnym pogorszeniem witalności także funkcje seksualne mogą podupadać przez niedoczynność tarczycy. Obniżenie popędu seksualnego i potencji to wypadkowa pogorszenia nastroju, problemów hormonalnych i nasilonego stresu organizmu.

badanie usg tarczycy

Co robić, gdy występuje u mnie wiele z tych objawów?

Nie czekaj i udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. On zleci Ci wstępne badania krwi i możliwe, że USG tarczycy. Gdy w wynikach pokaże się coś niepokojącego, pokieruje Cię do endokrynologa. Gdy zachodzi potrzeba, włączane jest leczenie farmakologiczne hormonami tarczycy. Nawet wtedy nie bagatelizuj roli diety. Optymalizacja odżywiania i stylu życia są bardzo pomocne w regulacji metabolizmu i pracy tarczycy. Dzięki nim można czuć się znacznie lepiej i cieszyć lepszym zdrowiem.

Potrzebujesz pomocy z konfiguracją jadłospisu przy niedoczynności tarczycy lub innych chorobach? Skorzystaj z pomocy dietetyka klinicznego.

To jak, chcesz więcej?

Ten artykuł dotyczy Ciebie i chcesz więcej? Daj sobie szansę i spotkaj się z jednym z naszych specjalistów.
już od 150zł

Już wychodzisz?

Nie uciekaj jeszcze. Być może to ostatnia szansa, by o siebie zadbać.

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze trochę paliwa, aby poprawić Twój komfort życia i polepszyć codzienne funkcjonowanie. Zapisz się na nasz newsletter i działaj na własnych zasadach.

Twój adres email został zapisany!

Już niebawem dostaniesz od nas wiele dobrego paliwa
zupełnie za darmo. Czekaj, bo warto!

Idź do strony głównej