Odchudzanie, a dokładniej redukcja tkanki tłuszczowej, to długotrwały proces, zależny nie tylko od jednego (aczkolwiek najważniejszego) czynnika, a mianowicie deficytu kalorycznego. Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć odchudzanie – to właśnie ustalenie deficytu jest tutaj pierwszym krokiem.
Codziennie nasz organizm potrzebuje kilokalorii (najczęściej upraszczanych do określenia “kalorie”; kcal), czyli energii do funkcjonowania. Wszystkie komórki naszego organizmu muszą otrzymać dzienną dawkę kcal do wykonywania swoich funkcji, jak oddychanie czy chodzenie. Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie dzienne na kalorie, które określa się jako CPM, czyli całkowitą przemianę materii. CPM to inaczej nasze zero energetyczne lub bilans zerowy, czyli taka ilość kalorii, na której nasza masa ciała nie będzie ani rosła ani spadała.
Całkowita przemiana materii zależy od:
- płci, ponieważ kobiety mają niższe zapotrzebowanie niż mężczyźni,
- wieku, gdyż z wiekiem nasz metabolizm zwalnia i spada zapotrzebowanie na kalorie,
- masy ciała – w tym przypadku osoby o wyższej masie mięśniowej lub większej ilości tkanki tłuszczowej będą miały wyższe zapotrzebowanie,
- aktywności fizycznej: osoby bardziej aktywne potrzebują więcej kalorii.
Bilans energetyczny – co to takiego?
Bilans energetyczny to równowaga pomiędzy tym, ile kilokalorii jest dostarczanych z pożywieniem, a ile nasz organizm wydatkuje. Gdy te wartości są równe, określamy to naszym zerem energetycznym, co w praktyce oznacza CPM. Z drugiej strony, dysproporcja będzie oznaczała zmiany w masie ciała. W przypadku odchudzania wymagany jest ujemny bilans kaloryczny, czyli dostarczanie mniejszej ilości energii, niż potrzebuje organizm.
Ujemny bilans kaloryczny zawsze skutkuje spadkiem masy ciała, jednak ustalenie deficytu może nie być tak proste, jakby się wydawało.
ZDROWE ODCHUDZANIE
Jakie błędy najczęściej popełniamy przy ustalaniu deficytu kalorycznego?
Deficyt kaloryczny, podobnie jak CPM, zależy od kilku czynników. Jego błędne ustalenie będzie skutkować brakiem zmian w masie ciała, czyli “odchudzaniem” bez rezultatów. Dlaczego źle określamy nasze CPM i deficyt kaloryczny?
- Zaniżamy ilość spożytych przez nas kalorii, np. gdy nie liczymy użytych tłuszczy do smażenia, dodatkowej kromki chleba, cukierka po obiedzie czy dwóch ciastek, którymi ktoś częstuje. W związku z tym niektórym osobom wydaje się, że jedzą mniej, niż jest w rzeczywistości.
- Zawyżamy intensywność naszej aktywności fizycznej, w związku z czym w praktyce spalamy mniej. Przykładowo, 2 treningi fitness w ciągu tygodnia nie sprawiają, że nasz poziom dziennej aktywności jest wysoki.
- Zapominamy o schorzeniach wpływających niekorzystnie na nasz metabolizm, jak insulinooporność czy niedoczynność tarczycy. Mogą one spowolnić tempo odchudzania i sprawiać, że powinniśmy spożywać mniej kcal niż zakładamy.
W związku z tym, ustalenie deficytu kalorycznego dla efektywnej redukcji warto oddać w ręce specjalisty, który przeprowadzi dokładny wywiad na temat stylu życia i uwzględni stan zdrowia.
Czy dieta ma znaczenie dla odchudzania?
Skoro podstawą do skutecznej redukcji jest deficyt kaloryczny, to czy istnieje najlepsza dieta na odchudzanie? W niektórych kręgach dietetycznych utarło się przekonanie, że dopóki jest zachowany ujemny bilans, rodzaj diety nie ma znaczenia. Zalecanym modelem odżywiania jest wtedy IIFYM (If It Fits Your Macros), czyli “Jeśli pasuje do twojego makro”. IIFYM polega na jedzeniu tego, co po prostu wpasowuje się w całodzienne makro: może być to sałatka, ale też batonik czy pizza. Kluczem jest zachowanie deficytu i ustalonego makro.
Czego nie wiesz o IIFYM?
- IIFYM często opiera się na produktach przetworzonych, które wpływają niekorzystnie na organizm i układ pokarmowy, powodując wzdęcia, bóle brzucha czy wypryski skórne.
- W tym modelu dietetycznym obserwuje się zbyt niską ilość dostarczanych witamin i minerałów, co prowadzi do niedoborów żywieniowych.
- IIFYM to najczęściej tzw. “puste kalorie”, czyli cukier, tłuszcze trans i dodatki do żywności, które nie tylko są szkodliwe dla organizmu, ale również nie dają uczucia sytości i zadowolenia po posiłku.
- W związku z takim odżywianiem się, często pojawiają się uczucie zmęczenia i brak energii w ciągu dnia – organizm jest obciążony przetworzonymi produktami i nie ma z czego czerpać niezbędnych substancji do procesów metabolicznych.
Odpowiadając na powyższe pytanie, można z całą pewnością stwierdzić, że rodzaj diety ma znaczenie w procesie odchudzania i dla zdrowia.
Co jeszcze warto wiedzieć o odchudzaniu?
Na odchudzanie mają wpływ:
- stany zapalne,
- nietolerancje pokarmowe,
- stan mikrobioty jelitowej.
Wiele osób nie wie, że powyższe aspekty mogą znacznie utrudniać odchudzanie – z tego względu najlepszym wyjściem będzie konsultacja z nami, ponieważ mamy w tym zakresie spore doświadczenie i pomagamy również znaleźć przyczynę problemu, a nie jedynie dobierać kaloryczność diety.
Efekt jojo
95% osób z nadwagą i otyłością wraca do swojej początkowej masy ciała. Te dane pokazują, że odchudzanie nie jest łatwym procesem nawet po jego zakończeniu. W czym leży problem?
Najczęstszym błędem jest brak budowania nawyków żywieniowych i/lub wracanie do starych przyzwyczajeń tuż po zakończeniu redukcji. Bez odpowiednich nawyków po zakończeniu stosowania diety wiele osób nie wie, co powinno jeść i jak mają wyglądać ich porcje. Wracanie do starych przyzwyczajeń również się z tym wiąże – to w końcu one doprowadziły do nadmiernej masy ciała.
Z tego względu w naszej praktyce dbamy przede wszystkim o:
- edukację żywieniową,
- wsparcie w budowaniu nawyków żywieniowych,
- naukę zdrowego odżywiania bez wysiłku,
- komunikację i ciągłą analizę postępów.
Niedojadanie
To kolejny błąd, który często jest popełniany w trakcie redukcji.
Pomijanie posiłków i jedzenie mniej nie przyspieszy procesu odchudzania! Wręcz przeciwnie – niedojadanie może utrudniać odchudzanie lub całkowicie zatrzymać ten proces.
Do czego może prowadzić niedojadanie, zwłaszcza przewlekłe?
- Problemy ze schudnięciem
- Rezregulowanie lub zanik miesiączki
- Problemy z pamięcią i koncentracją
- Brak energii w ciągu dnia
- Przewlekłe zmęczenie
- Niedobory żywieniowe skutkujące problemami zdrowotnymi
- Zaburzenia odżywiania, jak kompulsywne objadanie się
Żeby schudnąć musisz przede wszystkim JEŚĆ.
Każdy w naszym zespole dba o to, aby:
- pacjent spożywał odpowiednią ilość kalorii,
- dieta była pełnowartościowa i sycąca,
- jadłospis pasował do preferencji i możliwości pacjenta.
Brak edukacji żywieniowej
Wiesz już, że edukacja żywieniowa, którą zapewniamy naszym pacjentom, jest kluczowa do utrzymania efektów odchudzania na długie lata.
Jest równie ważna w procesie samej redukcji. Dlaczego?
- Buduje świadomość na temat ilości kalorii w poszczególnych produktach.
- Pozwala uniknąć niedoszacowania spożytych kcal.
- Uświadamia, że dieta nie powinna i nie musi być karą ani głodówką.
- Pokazuje, że zdrowe odżywianie nie jest ani trudne ani drogie.
- Uczy, że odchudzanie to proces i nie ma drogi na skróty.
Jak możemy pomóc Ci w redukcji?
Wiemy, że odchudzanie nie jest prostym i krótkim procesem. Na szczęście znamy sposoby, żeby schudnąć bez wyrzeczeń i liczenia kalorii – po prostu zostaw to w naszych rękach.
Kto może skorzystać z naszej oferty?
Do skorzystania z naszej oferty szczególnie zachęcamy osoby:
- niezadowolone ze swojej masy ciała,
- mające problem z utratą tkanki tłuszczowej,
- które dostały takie zalecenie od lekarza,
- które przytyły w ostatnim czasie bez wyraźniej przyczyny.
Czego możesz się spodziewać po współpracy z nami?
Współpraca z nami to nie tylko dieta – to również:
- menu dostosowane do Twoich preferencji, bo jak już wspominaliśmy, dieta to nie kara,
- gotowy jadłospis z wyliczonymi kaloriami,
- ciągła edukacja żywieniowa,
- wsparcie motywacyjne, kiedy tylko będziesz tego potrzebować,
- analiza wyników badań,
- analiza składu ciała, jeśli pojawisz się u nas osobiście,
- plan suplementacyjny, wspierający Twoje zdrowie (wyjaśnimy Ci też, czy istnieją suplementy na odchudzanie),
- 20% zniżek na wybrane badania i inne zniżki na suplementy.
Dlaczego współpraca z nami to najlepsze rozwiązanie?
Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych – wiemy, że odchudzanie po 40 nie musi być wyzwaniem i jak schudnąć bez tabletek na odchudzanie, czyli rzekomo świetnie działających suplementów diety.
Z chęcią odpowiemy też na najbardziej nurtujące pytania, a mianowicie:
- jak schudnąć z brzucha,
- jak schudnąć z twarzy,
- jak schudnąć z ud,
- jak schudnąć bez ćwiczeń.
Czy mamy na to magiczne sposoby? Nie – kierujemy się naszą wiedzą i doświadczeniem, które zbieramy latami, pomagając setkom pacjentów rocznie. Wiemy, że nasze metody są skuteczne i działają, dlatego Tobie też chcemy pomóc.
Już teraz gwarantujemy Ci:
- utratę zbędnych kilogramów,
- poprawę samopoczucia,
- poprawę wyglądu skóry,
- więcej energii w ciągu dnia,
jeśli tylko wdrożysz nasze wskazówki. Twoim długofalowym efektem współpracy z nami będzie utrzymanie masy ciała na lata i poprawa stanu zdrowia.
Czy warto odkładać odchudzanie na później?
Nieprawidłowa masa ciała jest niekorzystna przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Wysoki poziom tkanki tłuszczowej ma wpływ na rozwój stanów zapalnych, co prowadzi do wielu chorób, jak zespołu metabolicznego, problemów z układem krążenia czy cukrzycy typu 2.
Im szybciej zredukujesz masę ciała, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem nowej, właściwej diety wcale nie musisz objadać się “na zapas” i “żegnać” z jedzeniem. Korzystając z naszych jadłospisów nie zatęsknisz nawet za ulubioną przekąską.
Nasza współpraca – czego możesz się spodziewać?
Na start najważniejsza jest pierwsza konsultacja, na której dokładnie się poznamy, przeanalizujemy Twoje problemy, stan zdrowia i nawyki żywieniowe.
Po pierwszej konsultacji do wyboru masz kilka pakietów:
– miesięczny pakiet Standard,
– 3-miesięczny pakiet Premium,
– 6-miesięczny pakiet Gold.
– pakiet dla sportowców – prowadzenie do zawodów i w czasie zawodów.
Jak wygląda nasza opieka?
- Krok 1
Dokładny wywiad i omówienie problemu. - Krok 2
Przygotowanie strategii żywieniowej. - Krok 3
Analiza dzienniczkowego po wprowadzeniu jadłospisu. - Krok 4
Wprowadzenie nowych kroków, zwiększających efektywność działania. - Krok 5
Konsultacja kontrolna (co 3 tygodnie). - Krok 6
Kontynuacja planu i ewentualna modyfikacja strategii.
Jak się do tego przygotować?
Po umówieniu wizyty i jeszcze przed spotkaniem upewnij się, że:
- Masz wypełnione potrzebne dokumenty.
- Posiadasz wyniki badań.
Jeśli masz wszystko przygotowane, udaj się na konsultację online lub stacjonarną.