Latem częściej wystawiamy naszą skórę na słońce, a to sprzyja powstawaniu przebarwień. Zawalcz z nimi za pomocą domowych mikstur. Na pewno masz te produkty w swojej kuchni!
- 1) Wybielający tonik z cytryny
- 2) Maseczka z sody oczyszczonej
- 3) Jogurt, kefir lub zsiadłe mleko
- 4) Maseczka z ogórka
- 5) Maseczka z ziemniaka
- 6) Żel z aloesu
- 7) Tonik z octu jabłkowego
- 8) Olej rycynowy
- 9) Okłady z pietruszki
- 10) Dieta na przebarwienia
- 11) Witamina C
- 12) Beta-karoten
- 13) Witamina E
- 14) Kwasy tłuszczowe omega-3
- 15) Koenzym Q
Wybielający tonik z cytryny
Cytryna ma silne właściwości rozjaśniające. 2 razy dziennie oczyszczaj skórę twarzy wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.
Maseczka z sody oczyszczonej
Soda przyśpiesza złuszczanie się skóry i stopniowo zmniejsza widoczność przebarwień. Zmieszaj wodę mineralną z sodą oczyszczoną i nałóż papkę na skórę na ok. 5-10 minut.
Jogurt, kefir lub zsiadłe mleko
Produkty mleczne redukują szkodliwy wpływ promieni UV na skórę. Zawarty w nich kwas mlekowy rozjaśnia ciemne plamy na skórze. Nakładaj je codziennie w miejscu przebarwień na 15-20 minut, po czym zmyj ciepłą wodą.
Maseczka z ogórka
Ogórek rozjaśnia cerę, a także doskonale ją tonizuje i nawilża. Zetrzyj ogórka na tarce, dodaj kilka kropel soku z cytryny, po czym nałóż maseczkę na twarz na ok. 15 minut.
Maseczka z ziemniaka
Ziemniak działa rozjaśniająco, a przy okazji matuje tłustą cerę i zmniejsza widoczność porów. Zetrzyj ziemniaka na tarce na drobną papkę. Nałóż maseczkę na twarz na 15 minut, po czym dokładnie oczyść skórę wodą.
Żel z aloesu
Aloes świetnie nawilża i regeneruje skórę, rozjaśnia jej koloryt oraz działa przeciwzapalnie. Regularnie wcieraj żel z aloesu w skórę, a przebarwienia będą powoli znikały.
Możesz także zrobić maseczkę: wymieszaj żel z aloesu, odrobinę miodu, mleka lub soku ze świeżego ogórka. Nałóż papkę na skórę i zmyj po kilkunastu minutach.
Tonik z octu jabłkowego
Dzięki zawartości kwasów owocowych ocet jabłkowy doskonale rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza ryzyko powstawania nowych plam. Zmieszaj ocet z przegotowaną, schłodzoną wodą w stosunku 1:3. Codziennie rano i wieczorem przemywaj skórę takim roztworem, po czym zmyj tonik zimną wodą.
Olej rycynowy
Stosowany regularnie zmniejsza widoczność przebarwień. Smaruj zmiany skórne odrobiną oleju 2 razy dziennie.
Okłady z pietruszki
Natka pietruszki zawiera dużo witaminy C, a także olejki eteryczne, które wykazują właściwości wybielające. 2 łyżki posiekanej natki pietruszki zalej 200 ml wrzącej wody. Pozostaw napar do wystudzenia, a następnie dodaj 1 łyżkę soku z cytryny. Taką mieszanką możesz spryskiwać twarz rano i wieczorem.
Dieta na przebarwienia
Witamina C
Jeśli chesz uniknąć przebarwień, w twojej diecie nie może zabraknąć witaminy C. To właśnie ona hamuje melanogenezę, neutralizuje wolne rodniki w skórze oraz jest niezbędna do syntezy kolagenu. Wysoką zawartość witaminy C mają: acerola, porzeczki, dzika róża, papryka, natka pietruszki, kapusta, jarmuż, pomidory.
Beta-karoten
Jest odpowiedzialny za zdrowy wygląd i jej właściwy koloryt. Ponadto przedłuża opaleniznę. Źródłem beta-karotenu są pomarańczowe warzywa i owoce (dynia, marchew, bataty, morele, brzoskwinie) oraz zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, brokuł).
Witamina E
Zwalcza wolne rodniki, dzięki niej skóra zachowuje młodszy wygląd. Znajduje się w olejach roślinnych, w orzechach, pestkach, awokado.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Działają przeciwzapalnie, znacznie poprawiają stan skóry. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich.
Koenzym Q
Pełni ważną rolę w zachowaniu pięknej skóry. Znajduje się on m.in. w wołowinie i podrobach.
Pamiętaj, że w walce z przebarwieniami ważna jest systematyczność! Nie zapominaj też o kremach z filtrami UV!