Rozstępy, zmora spędzająca sen z powiek niemal u 70% młodych kobiet i 40% mężczyzn. Stosowanie nawet najdroższych kremów nigdy nie zagwarantuje, że znikną. W zasadzie nic nie jest w stanie się tego zadeklarować, bo smutna prawda jest taka, że pozbyć się ich nie da nigdy, uznaje się je za zmiany nieodwracalne w pełni. Można je jednak zminimalizować i sprawić by stały się mniej widoczne. A to już wielki krok.

 

Czym są rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowate pasma uszkodzeń skóry właściwej, która utraciła swoją sprężystość i uległa „zerwaniu” jej struktury. Głównym winowajcą jest nieprawidłowe działanie białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastyny i kolagenu. Pojawiają się zazwyczaj w skutek nagłego, gwałtownego przybrania na wadze lub wręcz odwrotnie – nagłej utraty wagi. Ich występowanie często ma również uwarunkowanie genetyczne, a w tym przypadku jak wiadomo bardzo niewiele można zrobić. Drugą drogą powstawania rozstępów skórnych są zaburzenia hormonalne. Kojarzone są z okresem dojrzewania, kiedy to doświadcza się gwałtownych skoków wzrostu, również częstym widokiem są w świecie kulturystyki, gdzie pojawiają się dodatkowo na skórze ramionach, barków i klatki piersiowej. Aż 90% kobiet w ciąży, mimo starannej pielęgnacji skóry doświadcza nieprzyjemności związanych z rozstępami przede wszystkim na brzuchu, piersiach oraz udach i pośladkach. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rozstępów są tutaj także hormony: wydzielany przez nadnercza kortyzol oraz estrogen. Rozstępy wyglądają jak czerwone linie na ciele, które z czasem robią się białe. Jeśli już się pojawiły, nie znikną całkowicie bez interwencji chirurgicznej, choć czasem i ona nie potrafi cofnąć efektów słabej rozciągliwości skóry.

 

Jak zapobiegać?

Tak jak w przypadku wielu przypadłości zdrowotnych, rozstępom lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby skóra pozostała gładka i nie traciła na swojej jędrności warto w codzienny tryb pielęgnacji włączyć kilka czynności:

– naprzemienne prysznice ciepłą i chłodną wodą – mają na celu pobudzenie krążenia krwi, codziennie

– peeling gruboziarnisty – raz w tygodniu

– masaż szczotką z włosia, lub rękawicą do masażu – codziennie

– nawilżanie skóry – codziennie, by zapobiec wysuszeniu naskórka, który jest dobrym kompanem rozstępów

 

Jak rozjaśniać?

Cóż, jeśli rozstępy już się pojawiły nie zostaje nam nic innego. Dopóki mają czerwoną barwę, a nie białą nasze pole do popisu w walce z nimi jest o wiele większe. Nie ma co popadać w zbytnią paranoję, ponieważ regularne stosowanie się do tej metody na pewno odwdzięczy się jaśniejszymi, mniej widoczymi strugami.

Na początek należy wymieszać oliwę z oliwek z fusami kawowymi lub białym cukrem, dodać kroplę witaminy E (z kapsułki) i sok z cytryny. Wcierać gotową mieszankę kolistymi ruchami w miejsca objęte rozstępami, warto pozostawić na około 30 minut, aby składniki się wchłaniały. Następnie należy spłukać pod prysznicem i wymasować ciało szczotką lub rękawicą do masażu. Po takim prysznicu wetrzeć w rozstępy sok z cytryny. Uwaga, jeśli ciało może trochę zapiec w miejscach, gdzie tarcie było intensywniejsze. Na zakończenie wystarczy delikatnie wmasować w rozstępy masło kokosowe (polecamy dodać kolejną kapsułkę wit. E).

Innymi popularnymi domowymi sposobami na walkę z rozstępami są:

– wcierki wykonane z aloesu lub soku z marchewki,

– kąpiele z solą morską,

– nawilżanie rozstępów olejem kokosowym lub masłem kakaowym

– okłady z piany ubitej z białek jaj lub z soku z ziemniaków

To jak, chcesz więcej?

Ten artykuł dotyczy Ciebie i chcesz więcej? Daj sobie szansę i spotkaj się z jednym z naszych specjalistów.
już od 150zł

Już wychodzisz?

Nie uciekaj jeszcze. Być może to ostatnia szansa, by o siebie zadbać.

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze trochę paliwa, aby poprawić Twój komfort życia i polepszyć codzienne funkcjonowanie. Zapisz się na nasz newsletter i działaj na własnych zasadach.

Twój adres email został zapisany!

Już niebawem dostaniesz od nas wiele dobrego paliwa
zupełnie za darmo. Czekaj, bo warto!

Idź do strony głównej