Rozstępy, zmora spędzająca sen z powiek niemal u 70% młodych kobiet i 40% mężczyzn. Stosowanie nawet najdroższych kremów nigdy nie zagwarantuje, że znikną. W zasadzie nic nie jest w stanie się tego zadeklarować, bo smutna prawda jest taka, że pozbyć się ich nie da nigdy, uznaje się je za zmiany nieodwracalne w pełni. Można je jednak zminimalizować i sprawić by stały się mniej widoczne. A to już wielki krok.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate pasma uszkodzeń skóry właściwej, która utraciła swoją sprężystość i uległa „zerwaniu” jej struktury. Głównym winowajcą jest nieprawidłowe działanie białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry – elastyny i kolagenu. Pojawiają się zazwyczaj w skutek nagłego, gwałtownego przybrania na wadze lub wręcz odwrotnie – nagłej utraty wagi. Ich występowanie często ma również uwarunkowanie genetyczne, a w tym przypadku jak wiadomo bardzo niewiele można zrobić. Drugą drogą powstawania rozstępów skórnych są zaburzenia hormonalne. Kojarzone są z okresem dojrzewania, kiedy to doświadcza się gwałtownych skoków wzrostu, również częstym widokiem są w świecie kulturystyki, gdzie pojawiają się dodatkowo na skórze ramionach, barków i klatki piersiowej. Aż 90% kobiet w ciąży, mimo starannej pielęgnacji skóry doświadcza nieprzyjemności związanych z rozstępami przede wszystkim na brzuchu, piersiach oraz udach i pośladkach. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu rozstępów są tutaj także hormony: wydzielany przez nadnercza kortyzol oraz estrogen. Rozstępy wyglądają jak czerwone linie na ciele, które z czasem robią się białe. Jeśli już się pojawiły, nie znikną całkowicie bez interwencji chirurgicznej, choć czasem i ona nie potrafi cofnąć efektów słabej rozciągliwości skóry.
Jak zapobiegać?
Tak jak w przypadku wielu przypadłości zdrowotnych, rozstępom lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby skóra pozostała gładka i nie traciła na swojej jędrności warto w codzienny tryb pielęgnacji włączyć kilka czynności:
– naprzemienne prysznice ciepłą i chłodną wodą – mają na celu pobudzenie krążenia krwi, codziennie
– peeling gruboziarnisty – raz w tygodniu
– masaż szczotką z włosia, lub rękawicą do masażu – codziennie
– nawilżanie skóry – codziennie, by zapobiec wysuszeniu naskórka, który jest dobrym kompanem rozstępów
Jak rozjaśniać?
Cóż, jeśli rozstępy już się pojawiły nie zostaje nam nic innego. Dopóki mają czerwoną barwę, a nie białą nasze pole do popisu w walce z nimi jest o wiele większe. Nie ma co popadać w zbytnią paranoję, ponieważ regularne stosowanie się do tej metody na pewno odwdzięczy się jaśniejszymi, mniej widoczymi strugami.
Na początek należy wymieszać oliwę z oliwek z fusami kawowymi lub białym cukrem, dodać kroplę witaminy E (z kapsułki) i sok z cytryny. Wcierać gotową mieszankę kolistymi ruchami w miejsca objęte rozstępami, warto pozostawić na około 30 minut, aby składniki się wchłaniały. Następnie należy spłukać pod prysznicem i wymasować ciało szczotką lub rękawicą do masażu. Po takim prysznicu wetrzeć w rozstępy sok z cytryny. Uwaga, jeśli ciało może trochę zapiec w miejscach, gdzie tarcie było intensywniejsze. Na zakończenie wystarczy delikatnie wmasować w rozstępy masło kokosowe (polecamy dodać kolejną kapsułkę wit. E).
Innymi popularnymi domowymi sposobami na walkę z rozstępami są:
– wcierki wykonane z aloesu lub soku z marchewki,
– kąpiele z solą morską,
– nawilżanie rozstępów olejem kokosowym lub masłem kakaowym
– okłady z piany ubitej z białek jaj lub z soku z ziemniaków