Statystycznie mężczyźni mniej przykładają uwagę do swojego zdrowia niż kobiety. Kiedy jest ten moment, gdy pojawia się większe zainteresowanie? Szczególnie gdy zaczną szwankować typowo męskie sprawy. Libido, jakość erekcji, płodność, czy też zwykła witalność i poziom energii, które mają duże znaczenie dla zdrowia mężczyzny i jego dobrostanu psychicznego. Na szczęście odpowiednio dobrana suplementacja, jako uzupełnienie diety i stylu życia, może przynieść satysfakcjonujące efekty. Jednym z ciekawszych suplementów typowo dla mężczyzn jest ekstrakt korzenia Tongkat ali. Sprawdź, jakie korzyści może Ci przynieść!
Tongkat ali, czyli malezyjski żeń-szeń
Tongkat ali (Eurycoma longifolia) to roślina naturalnie występująca w Malezji i okolicznych państwach. W lokalnej tradycji od wieków stosowano korzeń tej rośliny dla wzmocnienia męskiego zdrowia. Potocznie nazywany jest „żeń-szeniem”, choć botanicznie nie jest spokrewniony z właściwym żeń-szeniem. Dzieli z nim jednak część właściwości zdrowotnych, a szczególnie działanie ogólnie wzmacniające organizm i tolerancję stresu. Najlepiej znane są właściwości Tongkat ali wspomagające zdrowie seksualne mężczyzn, jednak historycznie wykorzystywano tę roślinę także do leczenia malarii, biegunki, nadciśnienia, gorączki i wielu innych przypadłości zdrowotnych. Za najważniejszy składnik aktywny w tej roślinie uznawany jest eurykomanon.
Wyjątkowe korzyści dla mężczyzn potwierdzone w badaniach
W krótkim podsumowaniu najważniejsze właściwości Tongkat ali obejmują:
- możliwość podniesienia testosteronu,
- poprawę płodności,
- lepsze libido,
- wzrost witalności,
- wsparcie odporności na stres.
Statystycznie 1 na 10 dorosłych mężczyzn zmaga się z zaburzeniami funkcji seksualnych. Na suplementy o profilu działania takim jak Tongkat ali jest obecnie ogromny popyt.
Wpływ na libido i zachowania seksualne sprawdzono zarówno w licznych badaniach przedklinicznych na zwierzętach, jak i potwierdzono w badaniach na ludziach. Tak więc tradycyjne stosowanie Tongkat ali jako afrodyzjak jest w pełni zasadne i wsparte współczesnymi badaniami.
W 2017 roku opublikowano przegląd badań klinicznych wykorzystujących suplementację Tongkat ali z lat 2000-2014. Do przeglądu zakwalifikowano 7 badań o najlepszej jakości. Wszystkie zakwalifikowane badania wykazały znaczny wpływ Eurycoma longifolia na zaburzenia zdrowia seksualnego mężczyzn.
Tongkat ali a wzrost testosteronu i wzmocnienie „męskich” cech
Składniki aktywne Tongkat ali mogą stymulować naturalną produkcję testosteronu poprzez aktywację osi podwzgórze-przysadka-gonady i/lub osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. W badaniu na młodych mężczyznach zauważono, że po 2 tygodniach suplementacji 600 mg ekstraktu Tongkat ali wzrastają testosteron całkowity (+15%) i wolny (+34%), jednak stężenia LH i FSH się nie zmieniały. Sugeruje to większy wpływ na produkcję androgenów w nadnerczach niż gonadach u osób młodych. Sposób, w jaki Tongkat ali podnosi testosteron, może być zależny od wieku osoby, która go stosuje oraz indywidualnej sprawności poszczególnych układów.
W 9-miesięcznym badaniu zauważono, że suplementacja 200 mg ekstraktu Tongkat ali poprawiała parametry nasienia. Tym samym potwierdzono działanie wspomagające męską płodność, które wykorzystywano w ludowej tradycji. W większej ilości badań potwierdzono działanie afrodyzjakalne. Eurycoma longifolia ma dużą skuteczność w podnoszeniu libido i wzmacnianiu erekcji.
Czy Tongkat ali podniesie testosteron każdemu? Nie. Możemy przyjąć ogólną zasadę dla naturalnej suplementacji, że testosteron można podnieść wtedy, gdy wyjściowo jest on nisko. Największe korzyści z suplementacji mogą osiągnąć zatem seniorzy i mężczyźni, którzy z jakiegoś względu mają niski testosteron, np. przez nadmiar stresu, kiepską dietę lub nadwagę. Są jednak możliwe lekkie wzrosty testosteronu nawet u zdrowych, młodych mężczyzn, więc pod tym względem skuteczność Tongkat ali na tle innych suplementów jest naprawdę wysoka.
Pamiętaj też, że z pomocą Tongkat ali możesz podnieść testosteron tylko w ramach fizjologicznej normy, czyli po prostu przywrócisz go do optimum. Nie podniesiesz go ponad normę, to nie doping.
Wpływ na samopoczucie i stres
Tongkat ali uznawany jest za jeden z adaptogenów. Oznacza to, że poprawia tolerancję stresu. Takie działanie przydaje się niemalże każdemu, zważając na tempo współczesnego życia. Zdolność do obniżania kortyzolu (hormon stresu) może dawać zarówno lepsze samopoczucie, jak i przyczyniać się do wyżej opisanego wpływu na testosteron.
Pomiędzy testosteronem a kortyzolem jest konkurencyjna relacja. Gdy kortyzolu jest za dużo, to testosteron będzie opadać. Natomiast gdy zapanujemy nad kortyzolem, to i testosteron ma szansę wrócić do normy.
W badaniach na ludziach udokumentowano, że po 4 tygodniach suplementacji profil hormonów stresowych poprawiał się, sugerując działanie antystresowe (adaptogenne). Na myszach dodatkowo zauważano działanie przeciwlękowe.
Jak stosować Tongkat ali? Dawkowanie i czas suplementacji
Najpopularniejsze ekstrakty mają koncentrację 200:1. W przypadku takich ekstraktów optymalnie jest stosować 2 razy dziennie po 300 mg ekstraktu, rano i wieczorem. Podobnie jest w przypadku ekstraktów, które mają standaryzację np. na 1 lub 2% eurykomanonu – dawkowanie będzie podobne.
Czas suplementacji może być dostosowywany do własnych potrzeb. Nie ma sztywnych wytycznych. Najczęściej suplementacja stosowana jest przez 3-6 miesięcy. Dobra praktyka mówi, że niemalże wszystkie suplementy dobrze jest przyjmować cyklicznie, więc po tych 6 miesiącach dobrze jest zrobić sobie chociaż 1-2 miesiące przerwy.
Źródła:
Chan KQ, Stewart C, Chester N, Hamzah SH, Yusof A. The effect of Eurycoma Longifolia on the regulation of reproductive hormones in young males. Andrologia. 2021;53(4):e14001. doi:10.1111/and.14001
Thu HE, Mohamed IN, Hussain Z, Jayusman PA, Shuid AN. Eurycoma Longifolia as a potential adoptogen of male sexual health: a systematic review on clinical studies. Chin J Nat Med. 2017;15(1):71-80. doi:10.1016/S1875-5364(17)30010-9
Rehman SU, Choe K, Yoo HH. Review on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Uses, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology. Molecules. 2016;21(3):331. Published 2016 Mar 10. doi:10.3390/molecules21030331