Pracować trzeba mądrze, a nie ciężko – to popularne powiedzonko świetnie oddaje ideę, jaka stoi za metodą Pomodoro. Ta „pomidorowa” technika pozwala znacznie zwiększyć efektywność pracy umysłowej i nauki. A to wszystko dzięki regularnym przerwom.
Technika Pomodoro jest łatwa do wdrożenia i bardzo efektywna
W tej technice pojedynczy „pomodori” to sesja intensywnej nauki lub pracy trwająca 25 minut. Takie sesje robi się na zmianę z krótkimi, 5-minutowymi przerwami. Gdy przebrniesz przez 4 takie cykle, możesz zrobić dłuższą przerwę, trwającą 25-30 minut. Sztywny podział dnia pracy na bloki pomodori i przerwy to główna i najważniejsza zasada. Prawda, że proste?
Na czym polega fenomen częstych przerw?
Duże znaczenie ma to, że nasze mózgi nie są w stanie przez długi czas z pełną efektywnością skupiać uwagi na tym samym zadaniu. W ciągu 25 minut natomiast bez problemu można utrzymać pełną uwagę, bez nawet minimalnego spadku efektywności. Każda z tych krótkich przerw poniekąd resetuje licznik czasu efektywnego skupienia.
Przerwy też nie powinny być byle jakie. W czasie przerwy najlepiej skierować mózg na kompletnie inne tory niż praca. Świetnie się sprawdza drobna aktywność fizyczna – w przerwie od pracy można zrobić serię przysiadów lub pajacyków, co dodatkowo wyjdzie na zdrowie i pobudzi układ nerwowy. Innym pomysłem są ćwiczenia oddechowe, a może nawet krótka sesja wyciszenia i medytacji. Można też po prostu napić się kawy lub herbaty albo pobawić się z psem. Cokolwiek, co odciąga uwagę od pracy, by po kilku minutach wrócić do niej z pełną mocą. Z drugiej strony lepiej unikać przeglądania maili, mediów społecznościowych itp., ponieważ uniemożliwi to odpowiednie zregenerowanie umysłu.
Pomodoro timer – przydatne narzędzie do odliczania czasu
Do tego można wykorzystać po prostu smartfona ze specjalną aplikacją – stworzono wiele aplikacji dedykowanych metodzie Pomodoro. Opcjonalnie może to być zwykły minutnik. Warto wtedy jednak przełączyć telefon w tryb samolotowy lub chociaż wyłączyć transmisję danych, by zminimalizować ilość powiadomień i innych rozpraszaczy.
Jest też metoda bardziej tradycyjna, czyli… minutnik kuchenny. Tak naprawdę to od niego wszystko się zaczęło. Twórca metody Pomodoro, Włoch Francesco Cirillo do odmierzania czasu używał minutnika w kształcie pomidora.
Jak dobrze wykorzystać sesję pracy?
Nastawiamy się na tzw. deep work, czyli pracę w pełnym skupieniu z maksymalną wydajnością. Do tego trzeba sobie stworzyć najpierw odpowiednie środowisko. Najlepiej trzymać się z dala od mediów społecznościowych, by powiadomienia nie kusiły do oderwania się od pracy. Można też wykorzystać którąś z powszechnie dostępnych aplikacji na komputer lub rozszerzeń do przeglądarki minimalizujących rozpraszające bodźce.
Przed rozpoczęciem dnia pracy z Pomodoro dobrze jest mieć przygotowaną listę zadań do zrobienia. Super, gdy będzie uporządkowana według priorytetów, a idealnie, gdy zadania przypiszemy do poszczególnych klastrów pomodori.
Czy warto stosować Pomodoro?
Technika Pomodoro ma wiele zalet. Największa to oczywiście zwiększenie efektywności pracy – przykładając się do niej, można faktycznie każdego dnia wykonać dużo więcej pracy bez wydłużania jej czasu. Dzięki systematycznemu podziałowi pracy na pomodori i regularne przerwy można lepiej kontrolować czas poświęcany na każde zadanie. To pomaga uniknąć długich godzin spędzonych nad jednym zadaniem i zwiększyć tempo wykonywania zadań.
Pomodoro może również pomóc w zwiększeniu motywacji i redukcji stresu. Kiedy mamy wyznaczone konkretne cele i mierzalne wyniki, łatwiej jest się skoncentrować i zmotywować do solidnej pracy. Systematyczne przerwy pozwalają na odpoczynek, oczyszczenie myśli i zmniejszenie poziomu stresu.
Zdecydowanie warto chociaż spróbować i ocenić, czy ta metoda jest dla Ciebie. Niektórzy zakochują się w tej metodzie od pierwszej próby. Inni wprowadzają własne modyfikacje (np. dłuższy czas sesji pracy lub przerwy), a jeszcze inni wolą inne techniki zwiększania produktywności. Najważniejsze jest znalezienie metod, które dadzą dobre efekty, a przy tym będą komfortowe do praktykowania. Indywidualne podejście to podstawa!
Sprawdź poniższy audio kurs, by pozbyć się słabości i z pełną kontrolą zbudować sobie życie takie, jakie chcesz.