Trądzik to jeden z najczęstszych problemów skórnych, który znacznie obniża samoocenę. Obecnie dotyczy on nie tylko nastolatków, ale także wielu dorosłych.
Jakie suplementy pomagają w walce z trądzikiem?
Cynk
Wspomaga działanie enzymu przeciwutleniającego SOD, znacznie przyspiesza proces naprawy skóry, hamuje stany ropne i zapalne, bierze udział w przetwarzaniu kwasów tłuszczowych, które zapewniają płynność błon komórkowych, reguluje gospodarkę hormonalną oraz produkcję łoju, wpływa na układ immunologiczny, wspomagając walkę z bakteriami. Zaleca się dawkę 15 – 30 mg cynku/dobę.
Siarka organiczna (MSM)
Ma właściwości oczyszczające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dawkowanie 1g -15g/dobę.
Wit. A (retinol)
Jej niedobór jest przyczyną zaczopowania ujść kanałów łojowych i powstawania zaskórników. Dzienna dawka nie powinna przekraczać 700 µg u kobiet i 900 µg u mężczyzn.
Wit. D3
Łagodzi ogniska zapalne, zmniejsza wypryski i zapobiega powstawaniu nowych, wspiera także układ odpornościowy w walce ze stanami zapalnymi. Dawkę dobiera się indywidualnie, profilaktycznie ok. 2000 j.m./dobę.
Wit. E
Silny antyoksydant, wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry oraz trądziku. Zalecana dawka 500 mg/ dobę.
Wit. B2
Bierze udział w procesach wzrostu i rogowacenia naskórka, znajduje zastosowanie w wielu preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej. Zalecade dawkowanie: 1,2 mg.
Witamina B5
Przyspiesza regenerację skóry i błon śluzowych, reguluje pracę gruczołów łojowych, odblokowuje pory, zapobiega pojawianiu się grudek, krost, zaskórników i ropnych torbieli, ma także wpływ na układ hormonalny. Dawkowanie od 50 do 500 mg na dobę.
Witamina B6
Zapobiega stanom zapalnym, reguluje zawartość wilgoci i tłuszczu w skórze. Dawkowanie 1-2mg/dobę.
Wit. PP (Niacyna)
Łagodzi przebieg wszelkiego typu dermatoz, wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dawkowanie 15- 20 mg/dobę.
Cholina
leczy stany zapalne i rozmaite odmiany trądziku. Dawkowanie 300 mg – 425 mg/ dobę.
EPA i DHA
Kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują silne działanie przeciwzapalne. Zalecana dawka 1-2 g dziennie.
GLA (olej z wiesiołka)
Wspiera odbudowę i regenerację skóry, zmniejsza stan zapalny, wzmacnia barierę ochronną skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz pomaga regulować gospodarkę hormonalną. Dawkowanie 1 łyżka do 3 razy dziennie.
Probiotyki
Probiotyki doustne mają wpływ na oś „jelito-mózg-skóra”. Jak wiadomo, stres oraz zbyt niskie spożycie błonnika powoduje rozrost patogennych bakterii w jelitach, co osłabia barierę jelitową i zwiększa przepuszczanie do krwiobiegu substancji toksycznych. Bakterie probiotyczne działają ochronnie na śluzówkę i uszczelniają barierę jelitową. Zalecane szczepy to: Lactobacillus bifidus, L. acidophilus, L. bulgaricus.