Wraz z nadejściem jesieni obserwujemy wzrost infekcji, również układu moczowego. Zapalenie pęcherza często ma charakter nawracający, dlatego ważna jest profilaktyka. Celem diety jest złagodzenie podrażnienia błony śluzowej pęcherza moczowego oraz działanie przeciwzapalne. Sprawdź, co wprowadzić do jadłospisu.


Zapalenie pęcherza – jakie składniki wdrożyć do diety?

Żurawina

Za infekcje układu moczowego odpowiada głównie bakteria Escherichia coli (E. coli). Na ogół nieszkodliwa, jednak gdy dostanie się do dróg moczowych, namnaża się i powoduje szereg objawów. Żurawina dzięki zawartości proantocyjanidyn zapobiega przyklejaniu bakterii do ścianek pęcherza. Zalecane jest 300-500 ml dziennie soku z żurawiny. Wybieraj produkt bez dodatku cukru!

Wit. C

Jest niezbędna by wspierać odporność, działa przeciwzapalnie. Zadbaj o naturalne źródła wit. C, np.: natka pietruszki, kapusta, papryka, jarmuż, borówki, truskawki, maliny, owoc granatu.

Zakwas buraczany

Zakwas to potęga w walce z infekcjami. Ten wyjątkowy napój zawiera witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, K oraz magnez, wapń, potas, a oprócz tego kwas mlekowy, który dobroczynnie wpływa na jelita. Pij 1 szklankę zakwasu dziennie.

kombucha
Zakwas to potęga w walce z infekcjami. Ten wyjątkowy napój zawiera witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, K oraz magnez, wapń, potas, a oprócz tego kwas mlekowy, który dobroczynnie wpływa na jelita.

Kurkuma

Zawarta w niej kurkumina ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dodawaj kurkumę zwłaszcza do zup i koktajli warzywno-owocowych. Możesz także przygotować tzw. „złote mleko” (mikstura ajurwedyjska).

Witamina D3

Ma silne działanie immunomodulujące i przyspiesza rekonwalescencję. Jest niezbędna w walce z infekcjami. Wprowadź do diety źródła D3 – tłuste ryby morskie. Oprócz tego szczególnie w okresie jesienno-zimowym zalecana jest suplementacja.

dietetyk Gdańsk - witamina D
Ma silne działanie immunomodulujące i przyspiesza rekonwalescencję. Jest niezbędna w walce z infekcjami. Wprowadź do diety źródła D3 – tłuste ryby morskie. Oprócz tego szczególnie w okresie jesienno-zimowym zalecana jest suplementacja.

Nawodnienie to podstawa

Pij 2,5-3 l dziennie. Zalecana jest ciepła/ letnia woda, woda mineralna, napary ziołowe (pokrzywa, liście nawłoci, skrzyp polny) i domowy bulion warzywny/ rosół, który przy okazji pomoże uszczelnić jelita.

Naturalne antybiotyki

Spożywaj jak najczęściej: chrzan, cebulę, czosnek i oregano. Te produkty działają przeciwbakteryjnie.

Probiotyki

Zastosuj probiotyki, zwłaszcza jeśli przyjmowałeś antybiotyk. Kluczowe jest by zadbać o jelita.
Szczególnie sprawdzą się preparaty ze szczepami Lactobacillus i Bifidobacterium:
L.acidophilus, L. rhamnosus, L.plantarum, L.salivarius, L.casei, B.lactis, B.longum, B.breve.

Spożywaj jak najczęściej: chrzan, cebulę, czosnek i oregano. Te produkty działają przeciwbakteryjnie.

Higiena

Zapalenie pęcherza o wiele częściej dotyczy pań ze względu na budowę anatomiczną ich układu moczowego. U kobiet cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się w sąsiedztwie odbytu oraz pochwy. To sprawia, że jest bardziej narażona na przedostawanie się bakterii. Dlatego ważna jest kwestia odpowiedniej higieny.

Po pierwsze należy zawsze wycierać się od przodu do tyłu, by nie roznosić bakterii. Po drugie nosić bieliznę z naturalnych włókien, niezbyt obcisłą. Po trzecie stosować żele do higieny intymnej o naturalnym pH (nie mydło!) i wybierać najlepiej te nieperfumowane.

Należy pamiętać o częstej zmianie ręczników i bielizny, a podczas menstruacji o częstszej zmianie podpasek czy wkładek higienicznych. Nie zaleca się stosowania tamponów.

Podczas infekcji ulgę może przynieść ciepła kąpiel np. z dodatkiem kory dębu.

Podsumowanie

W czasie infekcji układu moczowego można pomóc sobie domowymi sposobami. Jeśli jednak objawy nie ustępują, koniecznie udaj się do lekarza. Bardzo ważne jest badanie moczu w celu oceny nasilenia infekcji. Być może będzie konieczny antybiotyk. W profilaktyce nawracającego zapalenia pęcherza ważna jest zdrowa zbilansowana dieta oraz wdrożenie składników przeciwzapalnych.


Jeśli chciałbyś skonsultować się w kwestii odżywiania, zapraszamy na konsultacje w Gdańsku/ Gdyni lub online.

Źródła:

Kupilas A., Przewlekłe zakażenia układu moczowego; Przegląd Urologiczny 2010/5 (63)

Al-Badr A., & Al-Shaikh G. (2013). Recurrent Urinary Tract Infections Management in Women. Sultan Qaboos University Med J, 13(August), 359–367.

Vincent Y., Frachon A., Buffeteau C., Conort G., Construction of a patient decision aid for the treatment of uncomplicated urinary tract infection in primary care, BMC Fam.Pract. 2021 Jan 26;22(1):26. 

konsultacja u dietetyka

To jak, chcesz więcej?

Ten artykuł dotyczy Ciebie i chcesz więcej? Daj sobie szansę i spotkaj się z jednym z naszych specjalistów.
już od 150zł

Już wychodzisz?

Nie uciekaj jeszcze. Być może to ostatnia szansa, by o siebie zadbać.

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze trochę paliwa, aby poprawić Twój komfort życia i polepszyć codzienne funkcjonowanie. Zapisz się na nasz newsletter i działaj na własnych zasadach.

Twój adres email został zapisany!

Już niebawem dostaniesz od nas wiele dobrego paliwa
zupełnie za darmo. Czekaj, bo warto!

Idź do strony głównej