Przesmaczny, duży posiłek, a po nim znowu to nieprzyjemne pieczenie w przełyku? Zgaga pojawia się najczęściej po zbyt obfitym daniu, ostrym lub kwaśnym. Dopada niemal każdego, dlatego warto poznać domowe sposoby na walkę z tą dolegliwością. Jeżeli nie mija mimo to, a wręcz pojawia się coraz częściej, to znak że pora udać się do gastrologa, i to szybko!
Jakie są przyczyny zgagi?
Zgaga, odczuwana przez nas jako pieczenie w przełyku oraz tuż za mostkiem, najczęściej spowodowana jest przez cofnięcie się kwasów żołądkowych wraz z treścią pokarmową do przełyku. Jako że śluzówka przełyku w żaden naturalny sposób nie jest zabezpieczona przed tymi kwasami, dochodzi do sporego jej podrażnienia. Cofanie się kwasów zachodzi za sprawą źle działających tzw. zwieraczy wpustu żołądka, czyli mięśni na kształt pierścienia, które prawidłowo powinny zaciskać się zamykając tym wejście do żołądka.
Komu najczęściej doskwiera zgaga?
Na dolegliwości związane ze zgagą najczęściej skarżą się osoby chore na wrzody żołądka lub dwunastnicy, z przepukliną rozworu przełykowego. Lecz także kobiety ciężarne, osoby cierpiące na niestrawność, w chorobach dróg żółciowych oraz osoby przyjmujące antybiotyki naczczo. Odczuwanie zgagi potęguje nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, przemęczenie, wyczerpanie organizmu oraz wszelkie napięcia nerwowe.
Jakie są domowe sposoby na zgagę?
- Przestrzegaj zdrowej diety, wykluczającej produkty wysoko przetworzone.
- Ogranicz spożywanie tłuszczów i napojów gazowanych.
- Przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody mineralnej, niegazowanej.
- Posiłki spożywaj w mniejszych porcjach, ale częściej. Najlepiej 5-6 małych posiłków. Każdy kęs przeżuwaj dokładnie, jedz powoli.
- Nie jedz dużych posiłków tuż przed snem, bądź wysiłkiem fizycznym.
- Zażywaj środki ułatwiające trawienie, np. mięta czy dziurawiec.
- Wypijaj napary z imbiru oraz rumianku.
- Pij herbatkę z dwóch łyżeczek kminu na szklankę wrzątku, zaparzaj przez 10 min.
- Wśród innych roślin polecanych na zgagę znajdują się także: anyżek (biedrzeniec anyżu), koper włoski (fenkuł),cynamonowiec, kardamon malabarski, prawoślaz lekarski, rdest wielokwiatowy
- Unikaj czosnku, cebuli, cytrusów, czekolady oraz mocnej kawy.
- Rzuć palenie – ono również nasila zgagę.
- Jedz „kisiel” z siemienia lnianego, najlepiej przed każdym posiłkiem. Powstały z siemienia żel wyściela śluzówkę przełyku ochronną warstwą, zapobiegając podrażnieniom.
- Gdy pojawia się pieczenie rozpuść łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody i wypij, od razu poczujesz ulgę.
- Po każdym posiłku jedz prażone migdały. Pomogą usprawnić proces trawienia i wyeliminują zgagę.
- Podczas pieczenia napij się szklanki letniego mleka.
- Podczas pieczenia spróbuj żuć bezcukrową gumę.
- Nie noś zbyt ciasnych ubrań i pasków, które mogą wywierać nadmierny nacisk na brzuch.
- Wezgłowie łóżka podnieś o ok. 10 cm, oraz staraj się spać na lewym boku. Ta pozycja spowoduje, że sok żołądkowy nie cofnie się, ponieważ żołądek będzie poniżej przełyku.
- Ogranicz przyjmowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych.