Wydaje Ci się, że zdrowo się odżywiasz, a i tak Twoja waga stale rośnie? Nie możesz schudnąć i ciągle borykasz się z efektem jo-jo? Sprawdź, dlaczego przybierasz na wadze i wyeliminuj ze swojego życia szkodliwe nawyki, nie tylko żywieniowe!
Z nadwagą i otyłością boryka się coraz więcej osób w każdym wieku. Niestety często bagatelizujemy nadmierne przybieranie na wadze, zwłaszcza wśród najmłodszych dzieci i osób starszych. W naszym społeczeństwie pokutują nadal dwa mity – pierwszym z nich jest przekonanie, że zdrowe dziecko, to pulchne dziecko. Drugi mit dotyczy osób starszych i związanego z podeszłym wiekiem przybierania na wadze, które w wielu środowiskach, jest normą, a nie stanem zagrażającym życiu.
Prawda na temat tycia jest dość bolesna. Pomijając problemy zdrowotne np. przybieranie na wadze związane z zaburzeniami hormonalnymi i innymi chorobami, to my sami wyrządzamy sobie krzywdę. Nie chodzi o to, aby liczyć każdą kalorię i rezygnować z przyjemności jedzenia – kluczem do zachowania szczupłej sylwetki jest świadomość tego, co jemy i jak spożywane codziennie pokarmy wpływają na nasze zdrowie.
Co szkodzi naszemu zdrowiu i powoduje tycie?
Najbardziej szkodliwy dla naszego zdrowia jest biały cukier oraz nieodpowiednie tłuszcze, w tym tłuszcze trans, znajdujące się w większości produktów spożywczych m.in. w słodyczach, słonych przekąskach, wyrobach cukierniczych, daniach gotowych i fast foodach, a nawet przeznaczonych dla najmłodszych dzieci herbatnikach czy biszkoptach.
Biały cukier, podobnie jak niezdrowe tłuszcze znajdziemy praktycznie w każdym produkcie spożywczym, a prawdziwymi rekordzistami pod względem jego zawartości są nektary owocowe (także te przeznaczone specjalnie dla dzieci), napoje gazowane oraz cieszące się ogromną popularnością napoje energetyzujące, żelki i lizaki oraz inne słodycze.
W wielu przypadkach, eliminacja z diety cukru i niezdrowego tłuszczu oraz codzienna aktywność fizyczna wystarczą, aby pozbyć się niewielkiej nadwagi. Oczywiście nie obędzie się bez stosowania zdrowiej diety, w której nie może zabraknąć warzyw i owoców, mięsa, ryb, jaj oraz ryżu czy kasz.
Warto, jednak pamiętać, że zanim zaczniemy myśleć o odchudzaniu powinniśmy wykonać badania oraz skonsultować obecną dietę ze specjalistą, który nie tylko ustali dla nas odpowiedni jadłospis, ale także pomoże wyeliminować szkodliwe nawyki np. związane ze stresem podjadanie.