Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na kobiecą i męską płodność. Jaką dietę stosować planując powiększenie rodziny i dlaczego sposób odżywiania ma diametralny wpływ na zdolności prokreacyjne?
Wszelkie niedobory składników odżywczych w kobiecej diecie wpływają na pojawienie się problemów z zajściem w ciążę. Osłabiony stosowaniem złej diety organizm kobiety „broni się” przed zapłodnieniem ze względu na fakt, iż może nie być w stanie podołać wyzwaniom związanych z zapewnianiem optymalnych warunków do rozwoju płodu.
Wpływ diety na kobiecą płodność
Liczne badania naukowe wielokrotnie udowodniły, że stan zdrowia kobiet planujących macierzyństwo ma ogromny wpływ na płodność oraz warunkuje utrzymanie ciąży. W szczególności problemami związanymi z niepłodnością obciążone są kobiety otyłe oraz niedożywione, a także stosujące dietę, która nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb organizmu na składniki odżywcze.
Wszelkie braki w diecie wpływają nie tylko na sam proces zapłodnienia, ale także mogą zagrozić życiu nienarodzonego dziecka i utrudniać rozwój płodu. Ciąża to szczególny dla każdej kobiety czas, w którym niezbędne jest stosowanie zdrowej i zaspokajającej wszystkie potrzeby organizmu mamy i dziecka diety. W ciąży należy jeść dla dwojga, a nie za dwoje! Niestety opieka medyczna kobiet w ciąży nadal nie przewiduje edukacji w zakresie zdrowego odżywiania oraz konsultacji z dietetykiem.
Stosowanie zdrowej diety przed ciążą, w czasie ciąży i podczas karmienia piersią to najlepszy prezent, jaki możesz zrobić sobie i swojemu dziecku, dlatego jeszcze na etapie planowania macierzyństwa skorzystaj z konsultacji z dietetykiem, który ułoży optymalnie dopasowaną do indywidualnych potrzeb organizmu każdej kobiety dietę.
Wpływ diety na męską płodność
Sposób odżywiania wpływa także na męską płodność. Odpowiednio skomponowana dieta jest w stanie poprawić jakość nasienia i wpłynąć na żywotność oraz ruchliwość plemników, dlatego wizytę u dietetyka polecamy także starającym się o dziecko mężczyznom.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni podczas planowania powiększenia rodziny muszą zrezygnować z używek oraz szkodliwych nawyków, a także zadbać o większą aktywność fizyczną – dobra forma fizyczna oraz stan zdrowia przyszłych rodziców pozwolą zminimalizować ryzyko problemów z poczęciem i utrzymaniem ciąży, oraz zapewnią zdrowy start dziecku już od pierwszych dni życia płodowego.