Jeżeli jeszcze nie jadłeś szparagów w tym roku, koniecznie spiesz się na targ. Sezon na szparagi trwa jedynie od połowy kwietnia do lipca, zatem mamy tylko parę tygodni na korzystanie z ich smaku i innych dobrodziejstw.
Jaka jest historia szparagów?
Ciekawostką jest fakt, iż szparagi są jednymi z najstarszych roślin, które znamy. Ich nazwa wywodzi się od asparagus, co w języku greckim oznacza – młody pęd.
Ich ikony można ujrzeć nawet na niektórych sarkofagach egipskich. Kiedyś były uważane za afrodyzjak oraz lek na impotencję. W Polsce popularność zyskały dopiero ok. XVIII wieku.
Rodzaje szparagów
Obecnie można wyróżnić trzy gatunki szparagów: zielone, białe oraz fioletowe. Najpopularniejsze z nich to dwie pierwsze odmiany. Z łatwością znajdziesz je w warzywniaku lub na bazarku.
Szparagi zielone są cieńkie, ale bardzo wyraziste w smaku. Szparagi białe są mięsiste i grube, jednak bardziej łykowate od szparagów zielonych. Wymagają obrania przed podaniem.
Jak przygotować szparagi?
1. Najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego warzywa. Dobre szparagi charakteryzują się jędrnością i mocnym wybarwieniem. Ich skóra powinna lśnić, być wilgotna i elastyczna, a główka zwarta. Szparagi nie powinny wyglądać szaro i zwiędle.
2. Przed przygotowaniem szparagów zielonych należy pozbyć się ich zdrewniałej koncówki. Można to zrobić nożem, albo ręką – wystarczy złamać szparaga ok. 2-5 cm ponad końcówką. Szparagi białe należy również obrać z włókien przed przystąpieniem do obróbki termicznej.
3. Obrane szparagi można piec, smażyć, grillować, gotować lub dusić. Szparagi najlepiej gotować w wysokim i wąskim naczyniu, tak, aby ich główki mogły wystawać ponad gotującą się wodę, ponieważ w procesie gotowania dość szybko miękną, w odróżnieniu od pozostałej ich części.
4. Szparagi można także gotować na parze.
5. Czas gotowania szparagów zależy od ich grubości. Gotowe nie powinny być za miękkie, ale też nie za twarde. Nie wolno rozgotowywać szparagów, ponieważ stracą swoje cenne właściwości.
6. Zielone szparagi gotują się szybciej – ok. 10 minut, a białe ok. 15 min.
7. Białych szparagów nie należy solić.
Właściwości zdrowotne szparagów
Szparagi są świetnym źródłem witaminy K oraz kwasu foliowego, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Posiadają także witaminy z grupy B, witaminę A i C oraz przeciwutleniacze. Związki te chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, co jest ważne szczególnie w procesach nowotworzenia.
Szparagi obfitują także w: potas, wapń, sód, magnez, fluor, fosfor oraz żelazo.
Podsumowanie
Szparagi świetnie uzupełniają niedobory witamin i składników mineralnych. Są także dobrym urozmaiceniem diety. Warto skosztować tych szlachetnych warzyw, póki jeszcze trwa na nie sezon.