ikona telefonu

Umów wizytę
696 537 910

Wybierz dietetyka

Naturalne sposoby na przeziębienie

Naturalne sposoby na przeziębienie

Przeziębienie łatwo jest rozpoznać. Klasycznymi objawami  są katar, kaszel, stan podgorączkowy czy gorączka. Najczęściej dotykają nas w momencie jesiennych i wiosennych przesileń pogodowych, kiedy odporność organizmu zwykle nie jest gotowa na tak duże zmiany aury. Jak radzić sobie z nimi za pomocą domowych sposobów i wzmocnić organizm na walkę z kapryśną pogodą?

Przeziębienie a grypa

Zasadnicza różnica między przeziębieniem i grypą polega na tym, że wymagają zupełnie innych metod leczenia. Przeziębienie charakteryzuje się przede wszystkim łagodnym przebiegiem i stopniowym nasilaniem się objawów. W przypadku przeziębienia mamy do czynienia z wodnistym katarem, kichaniem oraz często bólem gardła i kaszlem lub chrypą. Gorączka w przypadku tej infekcji nie przekracza raczej 38 stopni lub wcale nie występuje, a objawy infekcji zwykle zaczynają zanikać po 3-4 dniach. Grypa dla odmiany pojawia się zwykle nagle i ma ostry i przebieg. Sztandarowymi jej objawami są: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle głowy i mięśni. Dodatkowo pojawia się bardzo złe samopoczucie, odczuwane przez nas jako bezsilność w codziennych czynnościach.

Jak zwalczać objawy przeziębienia?

  • Jeżeli zaczynasz już odczuwać kłucie i suchość w gardle, ciało przeszywają dreszcze zacznij od rozgrzewania organizmu. Przyda się kąpiel z dodatkiem aromatów mięty albo eukaliptusa, które pomogą w udrożnieniu zatkanego nosa.
  • Innym sposobem na przeprowadzenie inhalacji, czyli wdychania pary wodnej wraz z aromatem ziół czy olejków eterycznych, będą potrzebne miska z gorącą wodą i ręcznik.
  • Jeśli dokucza ci tylko ból u nasady nosa, możesz wykonać inhalację na bazie roztworu z soli fizjologicznej. Jeśli objawem dodatkowym jest katar, wykorzystaj zioła o działaniu rozkurczowym, takie jak np. rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, szałwia lub skrzyp polny.
  • Zasłyszanym od babci sposobem jest oczywiście rozgrzewająca herbatka z sokiem z malin, miodem i przyprawami korzennymi (tarty imbir, cynamon, goździki).
  • Na kaszel sprawdza się herbata z kwiatów lipy, która znana jest z rozrzedzania zalegającej w oskrzelach wydzieliny i ma działa obniżająco na gorączkę. Pamiętaj jednak, że po kontakcie z kwiatami lipy nie zaleca się wychodzić z domu, jeśli celem tego zabiegu było pozbycie się objawów choroby. Lipa ma działanie napotne, w kontakcie z zimnym powietrzem, objawy przeziębienia jedynie uległyby nasileniu.
  • Choć nie dla każdego metoda ta jest łatwa, w walce z przeziębieniem doskonale radzi sobie czosnek, który zabija większość bakterii i wirusów.
  • Na objawy zapalenia zatok wypróbuj kompresów z gorczycy. W lnianym woreczku należy umieścić kilka garści gorczycy i podgrzać np. w piekarniku. Przykładaj do policzków i czoła. Jej drażniący zapach szybko zlikwiduje zalegającą w nosie wydzielinę. Ten sam efekt przyniesie wdychanie świeżo startego chrzanu.
  • Dawniej stosowanym domowym lekarstwem był również syrop z cebuli i miodu, który działaniem przypominał wspomniany czosnek.
  • Warto również sięgać po rozgrzewające maści i nacierać nimi klatkę piersiową oraz plecy.
  • Podczas infekcji organizm wymaga przede wszystkim czasu na regenerację i wzmocnienie.

 

 

Newsletter. Zapisz się i otrzymuj darmowe porady i rabaty!