ikona telefonu

Umów wizytę
690 184 642

Oto metody, które złagodzą twój stres

Oto metody, które złagodzą twój stres

Żyjemy w czasach, w których presja otoczenia, tempo życia oraz nadmiar obowiązków powodują wysoki poziom stresu. Dodatkowo, trwająca od dłuższego czasu sytuacja pandemiczna i dynamicznie zmieniające się obostrzenia są powodem do częstego odczuwania niepokoju i nieprzyjemnego napięcia. Jak radzić sobie w tych trudnych czasach? Poznaj sposoby na to, aby zmniejszyć odczuwanie stresu.

Czym jest właściwie stres?

Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, najczęściej o charakterze nieprzyjemnym. Przedłużający się stres oraz jego wysoki poziom nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie – mogą powodować niekorzystne skutki i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jak objawia się stres?

Oznaki stresu możemy obserwować pod kątem psychologicznym oraz fizjologicznym.
Jeżeli chodzi o aspekt psychologiczny, odczuwanie stresu może charakteryzować się m.in:

 • – nieprzyjemnym napięciem
 • – odczuwaniem lęku
 • – huśtawką nastrojów
 • – gniewem i agresją
 • – obniżonym libido
 • – drażliwością.

Do aspektów fizjologicznych zaliczamy m.in:

 • – kłopoty z oddychaniem
 • – kołatanie serca
 • – wzrost ciśnienia krwi
 • – niestrawność, biegunki
 • – bóle
 • – zaburzenia snu.

Jak widzisz, objawów stresu może być naprawdę sporo, jednak różnorodność i częstość ich występowania będzie różniła się u różnych osób.

Przykładowo: jedna osoba podczas stresującej sytuacji będzie miała dolegliwości ze strony układu trawiennego, a inna będzie odczuwała silny ból w kręgosłupie.

W jaki sposób możesz sobie pomóc w sytuacjach stresowych?

1. Nauka rozpoznawania bodźców, które wywołują stres.

Gdy zauważysz sytuacje, w których odczuwasz wysoki poziom stresu, łatwiej będzie Ci unikać bodźców stresowych w przyszłości.
Przykład: Jeżeli podczas codziennej drogi do pracy boisz się przejazdu przez konkretne skrzyżowanie – pojedź inną drogą.

2.Techniki relaksacyjne i nauka uspokajania swojego oddechu

Dzięki skupieniu się na głębokim i równomiernym oddychaniu opanujesz reakcję stresową.

Przykład: Idziesz na rozmowę rekrutacyjną i przez wysoki poziom stresu odczuwasz lęk, drżą Ci ręce i masz kłopoty z oddychaniem. Postaraj się usiąść na chwilę i uspokoić oddech, oddychać miarowo i głęboko.

3. Praktyka uważności – codzienna praktyka uważności czyli tzw. mindfulness.

Dzięki niej jesteś w stanie skupić się na tzw. tu i teraz. Dlaczego jest to pomocne? Bardzo często stres wywołuje samo myślenie o konkretnej sytuacji. Dzięki praktyce uważności jesteś w stanie przegonić natrętne myśli i przenieść się do chwili obecnej.
Przykład: Uważność możesz ćwiczyć podczas dowolnej chwili np. spaceru, picia napoju, jedzenia. Skup się na tym, co Cię otacza, postaraj się odczuć to wszystkimi zmysłami.

4. Medytacja i nauki wizualizacji

Dzięki praktykowaniu tych technik nauczysz się odpowiedniej reakcji w sytuacjach stresowych. Będziesz mógł np. wyobrazić sobie miejsce komfortowe, które obniży niepokój.

Praktyka: W internecie można znaleźć mnóstwo wizualizacji prowadzonych. Takie wizualizacje praktykuje się też w niektórych miejscach stacjonarnych np. studiach jogi, medytacji.

A Ty jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych?

W łagodzeniu stresu ważna jest także odpowiednia dieta i suplementacja. Nasi specjaliści chętnie Ci pomogą. Umów się na konsultacje online bądź w gabinecie w Gdyni/ Gdańsku.

Źródła:

Ciepliński, Mateusz. Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu. Edukacja Biologiczna i Środowiskowa 2 (2015): 91-91.

Pieniążek, Iwona. Stres i radzenie sobie ze stresem.

Gwioździk, Ryszard. Relaks jako odpowiedź na stres –praktyczny przegląd zagadnienia. Bibliotheca Nostra: śląski kwartalnik naukowy 1 (2011): 70-83.

Błaszczak, Anna. Wpływ Treningu Redukcji Stresu opartego na uważności (MBSR) na zdrowie fizyczne. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sectio J–Paedagogia-Psychologia 31.1 (2018): 61-73.

Newsletter. Zapisz się i otrzymuj darmowe porady i rabaty!