Odpowiedni poziom witaminy D3 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Witamina D3 może być dostarczana do organizmu z żywnością (jednakże ta ilość jest niewystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie, zatem zaleca się suplementację) oraz przez syntezę skórną. Przy udziale promieni ultrafioletowych dochodzi do syntezy witaminy D, następnie za pomocą enzymów jest syntezowana do aktywnej postaci.
- 1) Od czego zależy wytwarzanie witaminy D3?
- 2) Witamina D3 – suplementacja jesienią i zimą
- 3) A jak to wygląda w praktyce?
- 4) Dlaczego witamina D3 jest potrzebna także latem?
- 5) Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy D?
- 6) Podsumowanie
- 7) Polecane artykuły, gdzie dowiesz się więcej o Witaminie D3
Od czego zależy wytwarzanie witaminy D3?
Wytwarzanie witaminy D zależy od takich czynników jak: pora roku, pora dnia, szerokość geograficzna, pigmentacja skóry oraz wiek. Odzież wierzchnia oraz stosowanie kremów z filtrem UV hamują wytwarzanie witaminy D.
Witamina D3 – suplementacja jesienią i zimą
Dotychczas większość zaleceń dotyczących suplementacji witaminy D3 głosiło, że powinno się stosować suplementy witaminowe od września do maja. W Polsce synteza skórna zachodzi jedynie w okresie letnim ze względu na intensywność i kąt padania promieni słonecznych a także szerokości geograficznej, w której znajduje się Polska.
Jesienią i zimą synteza witaminy D3 nie przynosi zadowalających rezultatów, ze względu na duże zachmurzenie i niską temperaturę – w chłodne dni nie odkrywamy wystarczająco dużej ilości ciała.
Duży wpływ ma także zanieczyszczenie powietrza, które ogranicza dostęp promieniowania ultrafioletowego. Udowodniono, że życie w mieście dotkniętym problemem smogu jest jednym z głównych przyczyn niedoborów witaminy D3. Ponadto, jesienno-zimowa aura sprawia, że najchętniej spędzamy czas w zaciszu domowym, ewentualnie w szkole lub w pracy.
A jak to wygląda w praktyce?
Promieniowanie musi być intensywne, aby synteza skórna miała prawo bytu. W pochmurne dni synteza skórna nie zachodzi. Ponadto, zalecana jest co najmniej 20-minutowa ekspozycja na słońce z odkrytymi przedramionami i podudziami (czyli powinno być odkryte minimum 18% powierzchni ciała) w godzinach od 10.00 do 15.00. Najprawdopodobniej większość osób w tych godzinach jest w pracy i nie ma możliwości wyjścia na słońce, aby „zaczerpnąć dziennej dawki witaminy D”.
Dlaczego witamina D3 jest potrzebna także latem?
W idealnych warunkach możliwe jest w okresie wiosenno-letnim pokrycie dziennego zapotrzebowania na witaminę D. W Polsce jednak trudno o idealne warunki do opalania, zwracając uwagę również na fakt, że kremy ochronne blokują syntezę (ale także pełnią równie istotną rolę co odpowiednia podaż witaminy D) oraz duże zanieczyszczenie powietrza, które blokuje promienie słoneczne.
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi suplementacja witaminą D powinna trwać cały rok i być indywidualnie dostosowana – do wieku, stosowanej diety, trybu życia, masy ciała i stanu zdrowia.
Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy D?
Niedoborem witaminy D najbardziej zagrożone są osoby, które niewystarczająco eksponują skórę na promienie słoneczne – spędzają większość dnia w pomieszczeniach z dala od bezpośrednich promieni słonecznych lub zamieszkują kraje powyżej 33 stopnia szerokości geograficznej.
Niedobór witaminy D może być także spowodowany zbyt niską podażą wraz z dietą, zaburzeniami syntezy skórnej, zaburzeniami wchłaniania tłuszczu (np. w przebiegu niektórych chorób, tj. Leśniewskiego-Crohna, mukowiscydozie czy celiakii), występowaniem chorób autoimmunologicznych, zaburzeniami metabolicznymi a także otyłością.
Podsumowanie
Istotne jest, aby suplementować witaminę D także latem. W innym przypadku powinno się zażywać codziennych kąpieli słonecznych, z odkrytymi przedramionami i podudziami, przez minimum 15 minut, bez użycia kremu ochronnego. Zalecana suplementacja dzienna to zazwyczaj 2000 j.m., powinna być poprzedzona badaniem poziomu witaminy D3 we krwi, a właściwie metabolitu 25 OH D3, co pozwoli dobrać odpowiednią dawkę.
Polecane artykuły, gdzie dowiesz się więcej o Witaminie D3
Witamina D3 i jej rola w depresji
Witamina D latem – jak suplementować?
Jeżeli potrzebujesz więcej wskazówek odnośnie suplementacji, umów się na konsultacje w Gdańsku/ Gdyni lub online.
Źródła:
1. L. Napiórkowska, E. Franek, Rola oznaczenia witaminy D w praktyce klinicznej. Choroby serca i naczyń
3. Wytyczne dla lekarzy rodzinnych dotyczące suplementacji witaminy D. Zalecenia opracowane przez Polską Grupę Roboczą International University Family Medicine Club
4. A. Tokarz Witamina D w świetle badań ostatnich lat
5. B. M. Gruber, Fenomen witaminy D
6. Silva MC, Furlanetto TW. Intestinal absorption of vitamin D: A systematic review.
7. D. Tuchendler, M. Bolanowski Sezonowość zmian stężeń witaminy D w organizmie człowieka
8. E. Żukowska-Szczechowska, B. Kiszka. Niedobór witaminy D — rozpoznawanie i postępowanie w celu redukcji ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę