- 1) Bielsze zęby? Poprawa stanu skóry? Oczyszczenie zatok? Tak! To tylko niektóre korzyści wynikające z systematycznego „żucia” oleju. Samo płukanie jamy ustnej olejem jest bardo proste i tanie, jednak wymaga systematyczności. Dowiedz się jak wykonywać to prawidłowo oraz jaki olej będzie najlepszym wyborem.
- 2) Jaki olej wybrać?
- 3) Jak często „żuć” olej?
- 4) Co daje „żucie” oleju?
Bielsze zęby? Poprawa stanu skóry? Oczyszczenie zatok? Tak! To tylko niektóre korzyści wynikające z systematycznego „żucia” oleju. Samo płukanie jamy ustnej olejem jest bardo proste i tanie, jednak wymaga systematyczności. Dowiedz się jak wykonywać to prawidłowo oraz jaki olej będzie najlepszym wyborem.
„Żucie” oleju jest metodą pochodzącą z medycyny ajurwedyjskiej. Wg Ajurwedy jama ustna jest pierwotnym źródłem rozwoju wielu chorób narządów wewnętrznych. Czy ma to potwierdzenie w nauce? Oczywiście, że tak! Jama ustna człowieka jest miejscem, w którym znajdują się liczne drobnoustroje. Na skutek wielu czynników m.in.: nieprawidłowo dobranej szczoteczki, spożywania gorących, zimnych lub ostrych posiłków może dojść do osłabienia bariery ochronnej błony śluzowej. Wówczas drobnoustroje zasiedlające jamę ustną, mogą stać się chorobotwórcze i wywołać wiele chorób zarówno jamy ustnej jak również gardła. Najczęstszymi chorobami są: zapalenie jamy ustnej, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, grzybicze zapalenie jamy ustnej, aftowe zapalenie jamy ustnej, ostre zapalenie błony śluzowej gardła. Pamiętaj, że przewlekły stan zapalny w jamie ustnej prowadzi do powikłań ogólnoustrojowych, a nieleczony może prowadzić nawet do rozwoju cukrzycy, przedwczesnych porodów, miażdżycy, chorób układu sercowo-naczyniowego i oczywiście utraty zębów.
Jaki olej wybrać?
W medycynie ajurwedyjskiej do „żucia” wykorzystuje się nierafinowany olej sezamowy lub olej kokosowy. Z kolei ukraiński onkolog Dr Karach zaleca stosowanie w tym celu oleju słonecznikowego. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby używać innych olejów, jak np. oliwa, olej lniany czy z pestek winogron. Wybór należy do Ciebie i zależy od Twoich preferencji smakowych. Nie ukrywam, iż na samym początku czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych.
Jak często „żuć” olej?
Zaleca się, aby „żuć” 1-2 łyżki wybranego oleju (np. nierafinowany sezamowy, słonecznikowy lub olej kokosowy) przez 15-20 minut. Pod żadnym pozorem nie wolno połykać oleju. Po upływie wskazanego czasu olej należy wypluć, najlepiej do kosza, a jamę ustną dokładnie wypłukać i jeszcze dokładniej umyć zęby. Rekomenduje się „żuć” olej na czczo oraz wieczorem. Należy pamiętać, aby wieczorem robić to kilka godzin po spożyciu ostatniego posiłku.
Prof. Michał Tombak zaleca, aby kuracja trwała 14 dni. W tym okresie olej można „żuć” codziennie lub co drugi dzień. Taką kurację należy powtarzać kilkanaście razy w roku.
Co daje „żucie” oleju?
Na samym początku należy zaznaczyć, iż jakiekolwiek pozytywne skutki zdrowotne można osiągnąć tylko i wyłącznie regularnie „żując” olej. Jeśli już postawisz na systematyczność możesz spodziewać się wielu pozytywnych efektów zdrowotnych, m.in. w postaci pomocy w zwalczeniu:
- bólu głowy, gardła, zębów,
- zapalenia zatok, migdałków, oskrzeli,
- kataru, próchnicy, krwawienia dziąseł,
- łuszczycy, egzemy, trądziku.