Chcesz mieć dobre efekty tu i teraz? To nie jest takie proste. Do zmiany nawyków żywieniowych trzeba wypracować sobie odpowiednie podejście, by to faktycznie miało sens. Sprawdź, jak uniknąć popularnych błędów, by skutecznie wdrożyć w życie lepsze i zdrowsze nawyki.

baner z odnośnikiem do jadłospisu niski indeks

1. Brak cierpliwości

Czegoś, co zaniedbywałeś przez X czasu, nie odmienisz w tydzień czy dwa. Daj sobie chociaż połowę tego czasu na powrót do zdrowia czy formy fizycznej. Zdrowe tempo redukcji tkanki tłuszczowej to 0,5 kg na tydzień przy założeniu, że jesteś zdrowy! Jeśli utrata jest szybsza, to znaczy, że tracisz też wodę i tkankę mięśniową.

2. Podejście zero/jeden

Czyli albo dieta na 100%, albo hulaj dusza, piekła nie ma. Takie podejście Cię zgubi. Pokusy będą zawsze, a nawet jeśli skusiło Cię coś niezbyt zdrowego, to pamiętaj, że najważniejsze jest to, by każdego dnia na nowo podejmować się zmiany i wyciągać wnioski.

3. Brak myślenia długoterminowego

Czyli dietka na miesiąc lub dwa, żeby schudnąć do wesela/komunii dziecka/wakacji, a później powrót do starych nawyków. W takim krótkim ujęciu z niecierpliwości możesz chwytać się drastycznych i niezdrowych metod jak zbyt mocne ucinanie kalorii lub mordercze treningi z dużą częstotliwością. Po osiągnięciu celu jest duże ryzyko, że nie tylko wrócisz do punktu wyjścia, ale i metaboliczne konsekwencje wcześniejszych zabiegów sprawią, że Twój stan się jeszcze mocniej pogorszy.

4. Działanie pod presją otoczenia

Odchudzasz się dla chłopaka, bo mama Ci nie daje żyć, rówieśnicy komentują. Pamiętaj, że każda trwała zmiana to taka, która płynie z Twojego serca. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy dojdziesz do momentu, w którym stwierdzisz, że robisz to z troski o siebie i dla siebie.

5. Droga na skróty

Niskokaloryczne i niedoborowe plany żywieniowe z zastosowaniem spalaczy tłuszczu kończą się efektem jojo. Nie rekomendujemy takich działań. Ostatecznie kończy się to frustracją i zniechęceniem. Jeśli chcesz podejść do tematu zmiany na poważnie, kaloryczność diety musi uwzględniać Twój tryb życia, stan zdrowia, aktywność fizyczną, cel, stan fizjologiczny. Najlepiej działająca dieta to taka, która powstaje na podstawie wywiadu żywieniowego i badań krwi.

Nie wiesz, jak zacząć? Zgłoś się do nas! Skorzystaj z usług dietetyka klinicznego i zmień nawyki żywieniowe z łatwością.

To jak, chcesz więcej?

Ten artykuł dotyczy Ciebie i chcesz więcej? Daj sobie szansę i spotkaj się z jednym z naszych specjalistów.
już od 150zł

Już wychodzisz?

Nie uciekaj jeszcze. Być może to ostatnia szansa, by o siebie zadbać.

Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze trochę paliwa, aby poprawić Twój komfort życia i polepszyć codzienne funkcjonowanie. Zapisz się na nasz newsletter i działaj na własnych zasadach.

Twój adres email został zapisany!

Już niebawem dostaniesz od nas wiele dobrego paliwa
zupełnie za darmo. Czekaj, bo warto!

Idź do strony głównej